Syksy tuo mukanaan odotettuja museoavajaisia! Tutustu kolmen uudistuneen kohteen tarjontaan

Uusia näyttelyitä, laajentuneita tiloja ja elämyksiä, joista puhutaan vielä pitkään vierailun jälkeen! Oulun uusi museo- ja tiedekeskus Tiima, uudistunut WAM nykytaiteen museo ja entistä monipuolisempi Suomen pelimuseo avaavat ovensa yleisölle lokakuussa näyttävien uudistusten saattelemana. Kokosimme yhteen kohteiden kiinnostavimmat uutuudet ja vinkit siihen, miksi niihin kannattaa suunnata juuri nyt.
Oulussa eletään historiallisia hetkiä museo- ja tiedekeskus Tiiman avautumisen myötä! Keskuksessa voit kulkea revontulien alla, sukeltaa metallimusiikin maailmaan, uppoutua Oulun historiaan ja ihmetellä tieteen ilmiöitä saman katon alla.
WAMissa taas odottavat nykytaiteen elämykset upeasti uudistuneissa puitteissa ja Vapriikissa suomalaisen pelaamisen historia avautuu nostalgisena ja hauskana kokonaisuutena, jossa näyttelyyn ei vain tutustuta, vaan siihen pääsee osallistumaan myös itse pelaamalla.
![]() |
Tiimassa voit kokea kymmenen kokemusta yhdellä käynnillä. Kuva: Tiima |
1. Kauan odotettu museo- ja tiedekeskus Tiima on koko perheen kohde, jossa tiede, taide ja historia kohtaavat
Tiima, Oulu
Lokakuussa avautuneessa Tiimassa toimii neljä kohdetta: elämystila VISIO, Tiedekeskus Tietomaa, Oulun museo ja Lasten museo. Ne tarjoavat näyttelyitä, tapahtumia sekä monenlaista toimintaa koko perheelle. Paikan päällä vierailijoita palvelevat myös museokauppa sekä tasokas kahvila–ravintola H2O Mylly.
Tiima toimii ympäristössä, jossa entisen teollisuusalueen historia näkyy yhä vahvasti. Suojellut rakennukset ja uusi arkkitehtuuri täydentävät toisiaan modernissa Myllytullin kaupunginosassa. Historiallisen nahkatehtaan perintö jatkuu myös Tiiman uudisosan arkkitehtuurissa, jossa mennyt ja uusi sulautuvat luontevasti yhteen. Esimerkiksi uudisosan yli 300 000 tiiltä on valittu huolella, jotta uusi rakentaminen sointuu yhteen Tietomaan alkuperäisen tiilijulkisivun kanssa.
Oulun keskustan kupeessa sijaitsevassa museo- ja tiedekeskuksessa voi kokea kymmenen elämystä yhdellä käynnillä, mutta monipuolisten näyttelyiden parissa viihtyy takuulla useammankin käynnin verran. Tiiman tiloissa kulkiessa oven takaa löytyy aina uusi elämys!
Tiimassa koet nämä kaikki elämykset:
![]() |
VISIOssa pääset osaksi vaikuttavaa immersiivistä elämystä. Kuva: Tiima |
Elämystila VISIO
Koe vaikuttava immersiivinen elämys digitaalisen taiteen parissa! VISIO vie kävijän matkalle avaruuden halki, revontulten loimuun ja luonnon ihmeiden äärelle. Tilassa voi kokeilla jättikokoista pelaamista tai vain heittäytyä elämyksen vietäväksi.
Interaktiivinen elämys reagoi kävijöiden liikkeisiin ja muuntuu niiden mukaan, tarjoten mahdollisuuden sekä osallistua että uppoutua vaihtuvaan digitaaliseen ympäristöön. Kokemusoppaiden vaihtuvat esitykset tekevät jokaisesta vierailusta ainutlaatuisen!
Aurora Revelare
Tiimassa päästään sukeltamaan revontulien maailmaan syvemmin myös Aurora Revelare -näyttelyssä. Kyseessä on tiedettä ja tarinoita yhdistelevä toiminnallinen näyttely, joka kutsuu ihmettelemään, osallistumaan ja kokemaan kaikilla aisteilla. Esillä on tutkitun tiedon lisäksi kävijöiden revontulikuvia sekä kertomuksia niiden takaa.
Tiedenäyttely kertoo revontulien synnystä ja toimintamekanismeista sekä opastaa revontulien havainnoinnissa ja kuvaamisessa. Näyttelyssä pääset itsekin revontulisafarille hyppäämällä moottorikelkkasimulaattorin kyytiin, joka vie kävijän vauhdikkaalle retkelle talvisessa maisemassa revontulten loimutessa taivaalla.
![]() |
Metallikausi esittelee Pohjois-Pohjanmaan raskaan musiikin historiaa yli 500 neliömetrin näyttelykokonaisuudessa. Kuva: Kuusrock / Tiima |
Metallikausi
Metallikausi–näyttely sukeltaa pohjoisen metallimusiikin historiaan aina varhaisista pioneerivuosista tämän päivän skeneen. Näyttely esittelee harvinaista aineistoa, lainassa olevia keräilyesineitä, legendaarisia yhtyeitä ja kävijöitä osallistavia kokemuksia, joiden myötä metallikulttuuria pääsee kokemaan läheltä. Käynnillä voit esimerkiksi nousta itse lavalle, testailla soittimia ja kokeilla taitojasi miksauspöydällä.
3 vuotta rakenteilla olleen näyttelyn tekijöinä on hevitutkijoita ja vaikuttava kokonaisuus on toteutettu tiiviissä yhteistyössä paikallisten muusikoiden, tekijöiden ja metallimusiikin harrastajien kanssa. Metallikausi on ehdoton vierailukohde sekä vannoutuneille raskaan musiikin ystäville että niille, jotka haluavat ymmärtää yhtä suomalaisen musiikkikulttuurin omaleimaisimmista ilmiöistä.
Oulu: Tarinani
Uusi näyttely vie Oulun monikerroksiseen historiaan ja nykyhetkeen, joissa meri, joet, kadut ja ihmiset kietoutuvat oululaisen identiteetin rakennuspaloiksi. Näyttely herättää Oulun historian eloon kertomusten, esineiden ja vuorovaikutteisten elämysten kautta. Menneisyyden äärelle pysähtymisen lisäksi se kutsuu katsomaan eteenpäin ja muistuttaa, että tämän päivän valinnat ovat osa huomisen historiaa.
Eläinten jäljillä
Eläinten jäljillä –näyttely tarjoaa mahdollisuuden sukeltaa keskelle pohjoisen luonnon ihmeitä. Yli sata eläintä, kiehtovat luontolöydöt ja osallistavat tehtävät johdattavat kävijän lähelle metsien, soiden ja vesistöjen asukkaita avaten pohjoisen luonnon monimuotoisuutta kiehtovalla tavalla.
![]() |
Tietomaan toiminnallinen uutuusnäyttely Masiina vie kävijät jännittävälle matkalle kuvitteelliseen menneisyyteen. Kuva: Tiima |
Masiina
Masiina vie kävijän mielikuvitukselliselle matkalle höyrykoneiden ja robotiikan maailmaan! Tarinallisen näyttelyn keskiössä on tiedekeskuksen remontin myötä paljastunut yli 150 vuotta unohduksissa ollut höyryrobottitehdas, jonka tehdassaleissa pääsee ratkomaan haasteita, testaamaan omia taitojaan ja tutustumaan eriskummallisiin koneisiin.
Toiminnallinen näyttely yhdistää kekseliään teollisuusmiljöön, hauskat tehtävät ja tiedekeskuselämykset seikkailuksi, jossa jokainen pääsee osaksi Masiinan tarinaa. Tekijöiden pieteetti näkyy jokaisessa yksityiskohdassa: näyttelyn tunnelmaa rakentavat niin suuret mielikuvitukselliset koneet kuin pienimmätkin nupit ja saranat.
Värkkäämö
Värkkäämössä kaikenikäiset pääsevät kokeilemaan, rakentamaan ja keksimään. Opetustila yhdistää tieteen, teknologian, tekniikan, taiteen ja matematiikan tavalla, joka herättää uteliaisuuden ja kannustaa löytämään uutta.
![]() |
Vanhan Tietomaan torni on yksi Oulun keskustan tunnistettavimmista maamerkeistä. Kuva: Tiima |
Näköalatorni
Tiimassa kohtaavat vanha ja uusi arkkitehtuuri. Vanhan nahkatehtaan noin 45 metrinen vesitorni toimii nykyään näköalatornina, jonne pääsee kulkemaan hissillä. Torni on valmistunut vuonna 1921 ja se on yksi Oulun keskustan korkeimmista rakennuksista.
Polkuja kaupungissa
Museo- ja tiedekeskus Tiimassa on oma museo myös lapsille, jossa melkein kaikkeen saa koskea! Polkuja kaupungissa –näyttelyssä lapsi pääsee kulkemaan leikkien halki Oulun historiaa. Museossa leikitään lähimetsässä, käydään puistossa kioskilla, ollaan lumisotaa Oulun lumilinnalla sekä sukelletaan vedenalaiseen maailmaan.
Lasten museon suunnittelu ihastuttaa myös aikuisia kävijöitä! Yksityiskohtiin panostamisesta kertoo esimerkiksi vedenalainen maailma, jonka pehmeitä elementtejä ovat rakentaneet silmukka kerrallaan museon työntekijöiden lisäksi martat ja muut lahjoittajat.
Seikkailutehdas
Mitä tapahtuu, kun tästä vivusta vetää? Seikkailutehtaassa vanhan nahkatehtaan koneisto muuttuu seikkailuksi, jossa pääsee kiipeilemään tehtaan hihnastoissa, tutkimaan putkistoja ja laskemaan jättimäistä liukumäkeä pitkin. Ulkoleikkipaikalla avautuu myös pala Oulun teollista historiaa. Illan hämärtyessä tehdas saa vielä uuden ulottuvuuden, kun alue herää eloon valotaiteen loisteessa.
![]() |
Uudessa WAMissa esitellään nykytaiteen näyttelyitä sekä suomalaisilta että kansainvälisiltä taiteilijoilta. Kuva: WAM |
2. Peruskorjattu WAM tarjoaa taidetta entistä laajemmin
WAM nykytaiteen museo, Turku
WAM nykytaiteen museo avautuu yleisölle mittavan peruskorjauksen ja uudistuksen jälkeen 31.10.2026. Reilun kahden vuoden remontin jälkeen avautuva museo tarjoilee kävijöille uudistuneita näyttely- ja yleisötiloja, entistä paremman esteettömyyden sekä WAMx-monitaidetilan, joka mahdollistaa myös näyttämötaiteen esittämisen.
Museon näyttelyala on laajentunut ja pitkään varastotilana olleen kellarin tilojen käyttöönotto tuo yli 450 neliömetrin verran lisää näyttelytilaa. Kanadalaisen mediataiteilijan Sabrina Rattén ensimmäinen Pohjoismaissa nähtävä soolonäyttely Web of Wyrd avaa alakerran uuden näyttelytilan.
Syksyn avajaisnäyttelyissä nähdään lisäksi Wäinö Aaltosen sekä museon kokoelman keskeisiä teoksia esittelevä toinen päänäyttely Alkuvoima ja WAMx-tilan avaava sarja- ja valokuvataiteilija Kati Rapian ja kuvataiteilija Ilona Valkosen yhteisötaideprojekti Muistiinpanoja maailman tilasta.
Näin WAMin yhteyspäällikkö Laura Boxberg kertoo uudistuneesta museosta ja sen palveluista:
"WAM nykytaiteen museo on suomalaisen modernismin helmi, ja museo on nyt peruskorjattu upeaan 1960-luvun loistoonsa. WAMin näyttelyohjelmisto koostuu kansainvälisistä nykytaiteen nimistä ja kokoelmanäyttelyistä, joissa esitellään taidetta museon olemassaolon ajalta.
Ensimmäisessa kokoelmanäyttelyssä keskitytäään erityisesti Wäinö Aaltosen taiteeseen. Odotamme, että turkulaiset, suomalaiset ja kansainväliset vieraat löytävät WAMin, sillä Turussa tapahtuu nyt paljon. WAMin sijainti Turun uuden konserttitalon Fuugan vieressä houkuttelee matkailijoita kauempaakin Turkuun kulttuuritarjonnallaan.
Korkeatasoisten näyttelyiden lisäksi WAMissa on myös uusi museomyymälä WAM Shop, joka hemmottelee taiteen rakastajia valikoimallaan sekä café & bistro Sommar, jossa voi levähtää museokäynnin päätteeksi. Museo on täysin esteetön ja meille on myös vapaa pääsy kaikille alle 18-vuotiaille."
31.10.–1.11. järjestettävä avajaisviikonloppu tarjoaa runsaasti koettavaa: luvassa on tutustumista uusiin näyttelyihin ja tiloihin, miniopastuksia, avoin työpaja, jossa sukelletaan värien, veden ja mielikuvituksen maailmaan Sabrina Rattén Web of Wyrd – näyttelyn innoittamana sekä Rattén taiteilijatapaaminen la 31.10. klo 13.
Löydät avajaisviikonlopun ohjelman museon omilta verkkosivuilta >
Tutustu alta WAMissa avautuviin näyttelyihin:
31.10.2026–3.1.2027. 31.10.2026–25.4.2027. 31.10.2026–31.12.2029.
Kati Rapia & Ilona Valkonen: Muistiinpanoja maailman tilasta
WAMx:n avaa sarja- ja valokuvataiteilija Kati Rapian ja kuvataiteilija Ilona Valkosen yhteisötaideprojekti Muistiinpanoja maailman tilasta.Sabrina Ratté: Web of Wyrd
Kanadalaisen mediataiteilijan Sabrina Rattén ensimmäinen Pohjoismaissa nähtävä soolonäyttely Web of Wyrd avaa museon alakerran uuden näyttelytilan.Alkuvoima – teoksia Turun kaupungin taidekokoelmasta
Kokoelmanäyttely kokoaa yhteen Wäinö Aaltosen taidetta ja muita taidekokoelman keskeisiä teoksia museon rakentamisen ajoilta 1960-luvulta nykypäivään.










