![]() |
Howard Smithin taide on jättänyt pysyvän jäljen Suomen taidehistoriaan. Tässä Vasen ja oikea sekä nimeämätön (yksityiskohta) Smithin 1970-luvun tuotannosta. Kuva: EMMA-kokoelma, Howard Smith © Paula Virta |
Kansainvälisiä vaikutteita
6. Howard Smith
EMMA - Espoon modernin taiteen museo, Espoo | 5.9.2026–7.2.2027
Afrikkalaisamerikkalainen taiteilija Howard Smith saapui Suomeen vierailulle 60-luvulla, mutta jäikin tänne ja maalasi itsensä suomalaisen taiteen historiaan. Kauan odotettu Howard Smithin yksityisnäyttely EMMAssa näyttää, miten Smithin tuottelias ura oli jatkuvaa eri taiteenlajien, kuten keramiikan, tekstiilitaiteen, kuvanveiston, piirtämisen ja muotoilun, yhdistämistä sekä kehittämistä. Monipuolinen ja värikäs Smith on myös jättänyt jälkensä suomalaisten koteihin ja arkeen suunnittelemalla kankaita Vallilalle, keramiikkaa Arabialle sekä julkisten tilojen taideteoksia.
EMMAssa marraskuussa avautuu myös ensimmäistä kertaa museonäyttelyssä nähtävä kokoelma keraamikko Gerda Thesleffin vapain käsin maalattua keramiikkataidetta.
Lue lisää Howard Smith >
Lue lisää Gerda Thesleff >
![]() |
Hollantilaisen taidemaalarin Mathias Withoosin teos Riikinkukkoja puutarhassa ja näkymä Roomaan vuodelta 1659 (Yksityiskokoelma). |
7. Riikinkukko puutarhassa – Mathias Withoosin Rooma
Sinebrychoffin taidemuseo, Helsinki | 24.9.2026–10.1.2027
Taidemaalari Mathias Withoos liittyi 1640-luvun lopulla Roomassa alankomaalaisten taiteilijoiden Bentvueghels-yhteisöön, jossa riehakas juhliminen yhdistyi kunnianhimoiseen taiteen tekeemiseen. Yhteisön taiteilijat matkustivat usein maalaaman Rooman ulkopuolelle Tivolin puutarhoihin. Tämä näkyy taiteilijoiden maalauksissa, jotka tulvivat reheviä kasveja ja italialaisen luonnon sekä Rooman kaupungin maisemia. Riikinkukko puutarhassa -näyttely esittelee Bentvueghels-taiteilijayhteisöä ja Withoosin taiteen lisäksi muun muassa Caspar van Wittelin, Jan Bothin ja Cornelis van Poelenburghin maalauksia sekä harvinaisia piirroksia 1600-luvulta.
![]() |
Normit kaatuvat, kun Punkmuseo valtaa Hakasalmen huvilan lokakuussa 2026. Kuva: J-P Inkinen / Punkmuseo. |
Valokuvataidetta
8. PUNK! 50 vuotta säpinää Helsingin kaduilla
Hakasalmen huvila, Helsinki | 23.10.2026–29.8.2027
Punkmuseo valtaa Hakasalmen huvilan lokakuussa 2026 ja juhlistaa Punkin 50-vuotista taivalta Helsingissä. Aikanaan punk pelotti päättäjiä, ärsytti naapureita ja sytytti kokonaisen sukupolven. Marginaalista nousi meteli, joka rikkoi sääntöjä ja antoi luvan tehdä itse. Tämä näyttely tuo eteesi punkkareiden arjen, hikiset keikat, repaleiset julisteet ja äänivallin, joka huutaa sinut mukaansa. Valokuvien lisäksi näyttelyssä on esillä julisteita, soittimia ja äänimateriaalia.
![]() |
Johan Eichhornin valokuvataide kuvaa yhteiskunnallisia ilmiöitä lavastettujen ja tarinallisten valokuvien keinoin. Teos Metsätie kutsuu pohtimaan, onko luontoa lupa muokata. Kuva: Johan Eichhorn |
9. Johan Eichhorn: Luova Tuho
LUOMUS Luonnontieteellinen museo, Helsinki | 1.9.2026–10.1.2027
Suomalais-saksalaisen valokuvaajan Johan Eichhornin näyttely Luova Tuho -näyttely siirtää luonnolle tehdyt muutokset ihmisen omaan elinympäristöön. Sen sijaan, että metsätiet halkoisivat metsiä ja padot rajaisivat vesistöjä, ne ilmestyvät koteihimme. Lavastetut valokuvat tekevät näkyväksi luonnon muokkaamisen ja kutsuu sinut pohtimaan, miksi hyväksymme luonnon kohtelussa sellaisia asioita, joita emme koskaan hyväksyisi omassa elämässä.




