Langinkoski
Keisarinmajantie 118,
48230 Kotka
Keisari Aleksanteri III:lle rakennettu kalastusmaja (1889) luonnonkauniissa koskiympäristössä.
Langinkosken keisarillinen kalastusmaja viehättävine koskimaisemineen tarjoaa näkymän keisarillisen ajan Suomeen. Keisari Aleksanteri III ja keisarinna Maria Feodorovna viettivät Langinkoskella huolettomia kesäpäiviä lapsineen, mistä on muistona tyylikäs mutta hillitty maja ainutlaatuisine esineistöineen.
Kerro tästä myös ystävillesi!
Osana kulttuurikierrosta
Museon yhteystiedot
Langinkoski
Keisarinmajantie 118, 48230 Kotka
Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa
Päämäärä:
Langinkoski, Keisarinmajantie 118, 48230 Kotka
Lähtöpiste:
0295 33 6991
Pääsymaksut
8/6 €
Maksutavat
käteinen, yleisimmät pankki- ja luottokortit, museokortti
kontanter, vanliga betal- och kreditkort, museikortet
Aukioloajat
Ma | Suljettu |
Ti | Suljettu |
Ke | Suljettu |
To | Suljettu |
Pe | Suljettu |
La | Suljettu |
Su | Suljettu |
3.5.-31.5. ma-su 10-16, 1.6.-5.9. ma-su 11-18. Juhannusaattona 25.6.2021 suljettu. Lipunmyynti päättyy puoli tuntia ennen museon sulkeutumista.
Esteettömyys [kriteerit]
Palvelut
Opastus
Päivittäiset perusopastukset kuuluvat pääsylipun hintaan. Opastus on tarkoitettu yksittäisille museokävijöille. Kysy henkilökunnalta englannin-, venäjän- ja ruotsinkielisistä opastuksista. Ryhmäopastusten tiedustelut ja varaukset puh 0295 33 6991 tai sähköpostitse langinkoski@kansallismuseo.fi