Tapahtuma
 

Muinaisia pukuja, taitoja ja varusteita

Satakunnan Museo, Pori

  • 12.9.2026 (11-18)

Klo 11 alkaen muinaisten käsityötekniikoiden esittelyä, klo 12 luento muinaispuvuista ja -näytös, klo 14 kaksintaistelu ja varusteita, klo 16 näyttelyopastus.

 

Satakunnan Museon Viikinkien aikaan – Hallan tarina -näyttely kertoo rautakauden elämästä Satakunnassa tuhat vuotta sitten. Lauantaina 12.9. perehdytään vielä tarkemmin rautakauden pukuihin luennolla ja pukunäytöksessä, tutustutaan erilaisiin käsityötekniikoihin ja onpa ohjelmassa myös pienimuotoinen kaksintaistelu sekä erilaisten varusteiden esittelyä. Museokaupan tuotteiden lisäksi myynnissä on käsityöläisten omia rautakauteen liittyviä tuotteita sekä kirjallisuutta. Tapahtumapäivän päättää näyttelyopastus.

Tapahtumapäivään ja näyttelyihin sisäänpääsymaksun hinnalla sekä Museokortilla. Maksutta alle 18-vuotiaat ja opiskelijat sekä yhteistyöyhdistysten jäsenet.

Klo 11–12 ja 14–16
Muinaisia käsityötekniikoita ja varusteita
Alasatakunnan Perinneyhdistys Osman taitavien osaajien kanssa pääsee tutustumaan ja kokeilemaan pystykangaspuilla kutomista, värttinällä kehräystä, neulakinnastekniikkaa ja lautanauhan tekemistä. Freya’s Vigil -yhdistys järjestää tekemistä lapsille, kaksintaisteluesityksen, esittelee taisteluvarusteita sekä toimintaansa, samoin kuin Satakunnan arkeologinen seura. Nyt on mahdollista liittyä myös eri yhdistysten jäseneksi.

Klo 12–13.30
Löydöstä muinaispuvuksi -luento ja muinaispukunäytös
Miten muinaisessa Suomessa pukeuduttiin? Suomesta on löydetty runsaasti nuoremman rautakauden hautoja, joissa on pronssikorujen ansiosta säilynyt myös pieniä jäänteitä muinaisista puvuista. Arkeologi Jenni Sahramaa ja käsityömestari Mervi Pasanen kertovat arkeologisten tekstiililöytöjen tutkimuksesta ja tulkinnasta, ja esittelevät suomalaisia muinaispukuennallistuksia. Esityksen jälkeen on mahdollista tutustua pukuihin tarkemmin.

Klo 14–14.30
Kaksintaistelunäytös
Taistelu on näytösmäinen ja sen yhteydessä esitellään rautakauden tyypillistä aseistusta, joita olivat miekka, kirves ja keihäs. Esityksen jälkeen on mahdollista tutustua varusteisiin lähemmin. Esityksestä vastaa Freya’s Vigil -yhdistys.

Klo 16
Opastus Viikinkien aikaan – Hallan tarina -näyttelyssä. Kesto noin tunnin. Oppaana museo-opas.

Yhteistyössä Satakunnan Museo, Alasatakunnan Perinneyhdistys Osma ry, Freya’s Vigil – Viikinkiajan elävöittämisseura ry, Satakunnan arkeologinen seura ry ja Satakunnan Museon ystävät ry.

Kerro tästä myös ystävillesi!

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • WhatsApp

Museon yhteystiedot

Satakunnan Museo
Hallituskatu 11, 28100 Pori

(02) 621 1063, 044 701 4469

Museon kotisivut

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Satakunnan Museo, Hallituskatu 11, 28100 Pori


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Pääsymaksut


Sisäänpääsy Museokortilla

10/6/0 €

Maksutavat

käteinen, yleisimmät pankki- ja luottokortit, Smartum, E-passi, Edenred, Eazybrake, Tyky-seteli

Tapahtuma-tyypit

Hakusanat

rautakausi, viikingit, esihistoria
 

Kohdetta lähellä olevat museot