Koronaepidemian vaikutukset Museokortin käyttöön — Vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin
 
Näyttely
 Sisäänpääsy museokortilla
 

Virtuaalinäyttelyt

Suomen lasimuseo, Riihimäki

  • 10.3.2021–31.12.2030

Suomen lasimuseon virtuaalinäyttelyt johdattavat sinut museon perusnäyttelyn ja valittujen vaihtuvien näyttelyiden pariin. Tervetuloa tutkimusmatkalle lasin menneisyyteen ja nykyisyyteen!

 

Koe Suomen lasimuseon virtuaalinäyttelyt koulusta, kotisohvalta tai vaikkapa linja-autosta käsin ja kokeile halutessasi myös VR-laseilla!

Linkki virtuaalinäyttelyihin: https:/­/­www.suomenlasimuseo.fi/­virtuaaliesittely

Perusnäyttely virtuaalisesti
Virtuaalisessa perusnäyttelyssä pääset tutustumaan lasin, lasin valmistuksen ja lasitaiteen kiehtovaan historiaan noin 5000 vuoden takaa nykypäivään saakka. Perusnäyttelyssä voit muun muassa selvittää lasin keksimiseen johtaneita tekijöitä Egyptin ja Mesopotamian korkeakulttuurien ajalta, tutkia lasin reittiä kohti Suomea ja Suomessa sekä tarkastella erilaisia lasinvalmistusmenetelmiä ja niiden tuotoksia.
Suomen lasimuseon perusnäyttelyn suunnitteli alun perin akateemikko Tapio Wirkkala, ja sitä päivitetään edelleen Wirkkalan vision hengessä. Tule tutkimaan perusnäyttelyä tarkemmin myös paikan päälle Riihimäelle!

Vaihtuvat näyttelyt virtuaalisesti
Suomen lasimuseon vaihtuvista näyttelyistä verkossa on nähtävillä taiteilija-kuvanveistäjä Tommi Toijan Metamorfooseja-näyttely, jonka voit kokea Riihimäellä paikan päällä 18.4.2021 saakka. Verkossa on nähtävillä lisäksi taiteilijoiden Helmi Remeksen ja Panu Ruotsalon Ikävän anatomia -näyttely sekä taiteilijoita Gunnel Nymania ja Dora Jungia esittelevä näyttely Ilmiöiden kauneus.

Kerro tästä myös ystävillesi!

 

Kohdetta lähellä olevat museot