Ravintolasalissa: Tuulen tuivertama
Suomen maatalousmuseo Sarka, Loimaa
- 11.1.2026–1.3.2026
Näyttelyssä on esillä taiteilija Annikki Mäkinen-Fagerströmin luontoaiheisia akryylitekniikalla tehtyjä maalauksia.

Tuulen tuivertama -näyttelyä on innoittanut kaunis ja karu saariston luonto; tuulen ja jään kovertamat luonnon taideteokset kallioissa ja puissa. Nauvossa asuvaa taiteilijaa kiehtoo myös elämän epätäydellisyys ja sattumanvaraisuus. ”Tuuli kuljettaa sinne ja tänne.” Mäkinen-Fagerström avaa ajatuksiaan teosten takana. ”Aina ei ole niin helppoa, mutta elämä on tarkoitettu elettäväksi kaikkine kokemuksineen”.
Taiteilijan maalauksille on ominaista herkkyys, hiilen käyttö sekä omaleimainen rättitekniikka. Siveltimen sijaan Mäkinen-Fagerström käyttää erilaisia kangasriepuja ja vaahtomuovisieniä luodakseen utuisen pehmoisen vaikutelman.
Annikki Mäkinen-Fagerström (s. 1958, Pori) on toiminut kuvataiteen opettajana Auralan kansanopistossa vuodesta 1994. Lisäksi hän on ohjannut akvarelli- ja posliininmaalauskursseja Loimaan työväen opistolla vuodesta 2005 ja kuvataidekursseja saariston Kombissa vuodesta 2010. Mäkinen-Fagerström kokeilee mielellään uusia tekniikoita ja maalausten lisäksi ateljeessa syntyy myös muun muassa lasi- ja keramiikkataidetta.
Annikki Mäkinen-Fagerström: Tuulen tuivertama on esillä Ravintolasalissa 15.1.–1.3.2026
Museon näyttelyt
Museon tapahtumat
Museon yhteystiedot
Suomen maatalousmuseo Sarka
Vanhankirkontie 383, 32200 Loimaa
02 763 7700
Yhteydet julkisilla
Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa
Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa
Päämäärä:
Suomen maatalousmuseo Sarka, Vanhankirkontie 383, 32200 Loimaa
Lähtöpiste:
Pääsymaksut
12/8/0 €
Maksutavat
Käteinen, pankkikortit ja yleisimmät luottokortit sekä Smartum, Edenred, ePassi ja Tyky+.
Aukioloajat
| Ma | Suljettu |
| Ti | 10:00-17:00 |
| Ke | 10:00-17:00 |
| To | 10:00-17:00 |
| Pe | 10:00-17:00 |
| La | 10:00-17:00 |
| Su | 10:00-17:00 |
Esteettömyys [kriteerit]
- Esteetön sisäänpääsy osaan tiloista: Museon päärakennus näyttely- ja kokoustiloineen sekä Ennen koneita -näyttelyn rakennus kokoustiloineen ovat esteettömiä.
- Esteetön wc
- Invapysäköinti
- Istumapaikkoja näyttelytiloissa
- Lainattava pyörätuoli
- Tilattavissa opastuksia erityisryhmille


