Tapahtuma
 

Itsenäinen Suomi - luentosarja: Tiina Kinnunen

Kotkaniemi, P. E. Svinhufvudin koti, Luumäki

  • 26.11.2026 (18.00-19.00)

Presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon järjestämä luentosarja paneutuu teemoihin Suomen historian ja turvallisuuden ympärillä.

 

Itsenäinen Suomi on Kotkaniemen museon syksyn luentosarja, joka tutkii itsenäisen Suomen historian vaiheita ja jatkaa turvallisuuspoliittisiin aiheisiin keskittyvän Kotkaniemi-foorumin teemoja.

To 26.11. klo 18 Professori Tiina Kinnunen: Naiset itsenäisen Suomen historiassa: moniääninen historia

Tiina Kinnunen on Oulun yliopiston Suomen ja Pohjois-Euroopan historian professori. Hän on erikoistunut 1800- ja 1900-lukujen nais- ja sukupuolihistoriaan Suomessa ja muualla Euroopassa sekä sodan sosiaali- ja kulttuurihistoriaan. Hän on julkaissut tutkimuksia erityisesti eurooppalaisen feminismin ja Lotta Svärdin historiasta, naisten roolista historiankirjoittajina sekä historian käytöstä ja muistikulttuureista. Uusin teos käsittelee Oulun historiaa naisnäkökulmasta.

Paikka: Luumäen kunnantalo, valtuustosali 2krs. Linnalantie 33, 54500 Taavetti.

Vapaa pääsy!

Kerro tästä myös ystävillesi!

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • WhatsApp

Museon yhteystiedot

Kotkaniemi, P. E. Svinhufvudin koti
Itsenäisyydentie 799a, 54530 Luumäki

Museon kotisivut

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Kotkaniemi, P. E. Svinhufvudin koti, Itsenäisyydentie 799a, 54530 Luumäki


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Pääsymaksut


Sisäänpääsy Museokortilla

12 € / 9 €

Maksutavat

käteinen, yleisimmät pankki- ja luottokortit

 

Kohdetta lähellä olevat museot

 
 
 
 
 
 
 
code_dir ../../modulo2212b/