Syyslomaviikko Nootissa
Idänsuhteiden museo Nootti, Tampere
- 13.10.2026–18.10.2026 (11-17)
Nootissa opastuksia viikonloppuisin ja syyslomalla to-pe 15.–16.10. klo 13.

Koulujen syyslomaviikolla Nootissa on avoin yleisöopastus torstaina 15.10. sekä perjantaina 16.10. kello 13. Opastus sisältyy pääsylipun hintaan ja kestää noin tunnin.
Muistathan myös viikonloppujen avoimet opastukset lauantaisin ja sunnuntaisin kello 13!
Kierroksella kerrotaan Suomen idänsuhteiden historiasta itsenäistymisestä vuonna 1917, sisällissodan ajasta, suomalaisten kohtaloista Stalinin ajan Neuvostoliitossa, talvi- ja jatkosodasta, sodan jälkeisestä ystävyyspolitiikasta, suomettumisen ajasta sekä idänsuhteiden vaiheista Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen. Politiikkaa, kulttuuria ja ihmisten välisiä kohtaamisia yli sadan vuoden ajalta!
Tervetuloa syyslomalla Noottiin!
Pääsyliput: 10/8 euroa, ilmainen alle 18-vuotiaille, Nootissa käy myös Museokortti!
Museon yhteystiedot
Idänsuhteiden museo Nootti
Hämeenpuisto 28, 33200 Tampere
010 420 9222
Yhteydet julkisilla
Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa
Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa
Päämäärä:
Idänsuhteiden museo Nootti, Hämeenpuisto 28, 33200 Tampere
Lähtöpiste:
Pääsymaksut
10/8 €
Alle 18 v ilmaiseksi
Maksutavat
Maksuvälineinä käyvät myös kulttuurisetelit ja maksukortit: Smartum, Edenred, Tyky. Lisäksi mobiilisovellus SmartumPay ja ePassi. Meillä käy myös Kaikukortti.

