Näyttely
 Sisäänpääsy Museokortilla
 

Henki ja hekuma – Väristyksiä kokoelmista

Hämeenlinnan taidemuseo, Hämeenlinna

  • 6.5.2025–21.9.2025

Henki ja hekuma – Väristyksiä kokoelmista -näyttely antaa muodon henkisyydelle ja hengellisyydelle, mutta myös intohimolle, halulle ja hekumalle.

 
Juhani Linnovaara, Harmaa Katedraali, 1967, öljy kankaalle, 150 x 130 cm. Hämeenlinnan taidemuseo. Kuva Sami Parkkinen

Hämeenlinnan taidemuseon toukokuussa avautuva Henki ja hekuma – Väristyksiä kokoelmista -näyttely antaa muodon henkisyydelle ja hengellisyydelle mutta myös intohimolle, halulle ja hekumalle. Näyttelyn teoksissa maalliset ilot ja aistillisuus kulkevat rinta rinnan henkisyyden kanssa. Kuinka kuvataiteilijat lähestyvät aistillisuuden, ruumiillisuuden, kuolevaisuuden ja henkisyyden välisiä suhteita? Ja miten se näkyy heidän taiteellisessa työssään?

Näyttelyn teokset tulkitsevat uudelleen uskonnollisen taiteen, ikonien ja mytologioiden kuva-aiheita ja perinteitä. Kristillisen kuvaperinteen lisäksi teokset ammentavat vaikutteita muista kulttuureista ja niiden pyhistä kuvista. Vanitas- ja memento mori -asetelmamaalausperinteen myötä kukka- ja asetelmamaalauksiin sisältyy muistutus maallisen kauneuden, vallan ja rikkauksien katoavaisuudesta ja kaiken elollisen kuolevaisuudesta.

Aistillisuus ja hekumallisuus näkyvät teosten aiheissa, mutta myös värien yltäkylläisyydessä ja siveltimenvetojen ja sommittelun vapaudessa. Taiteen herättämä kehollinen vaste tai muisto aistimuksesta: tuoksusta, äänestä, näköhavainnosta, liikkeestä, kosketuksesta tai kivusta voi olla portti kokemukseen, joka eheyttää hengen ja ruumiin yhdeksi – ainakin hetkeksi.

Henki ja hekuma – Väristyksiä kokoelmista -näyttelyn taitelijoita ovat:

Martti Aiha, Emma Ainala, Ina Colliander, Markus Copper, Akseli Gallen-Kallela, Hannaleena Heiska, Mauno Hartman, Outi Heiskanen, Ester Helenius, Anne Hyvönen, Jani Hänninen, Janne Kaitala, Tapani Kokko, Jukka Korkeila, Antti Laitinen, Juhani Linnovaara, Leena Luostarinen, Pekka Luukkola, Ville Löppönen, Elina Merenmies, Pauno Pohjolainen, Leo Putz, Silja Rantanen, Anni Rapinoja, Aurora Reinhard, Anna Retulainen, Janne Räisänen, Stiina Saaristo, Perttu Saksa, Johan Scott, Mari Sunna, Pasi Tammi, Seppo Tamminen, Antti Tanttu, Marjatta Tapiola, Kain Tapper, Heikki Varja ja Henry Wuorila-Stenberg

Hämeenlinnan taidemuseon punatiilisessä Lohrmann-rakennuksessa esillä oleva kokoelmanäyttely uudistaa näkökulmaansa jokaisen taidemuseon Engel-rakennuksessa vaihtuvan näyttelyn rytmissä ja vuorovaikutuksessa sen kanssa. Henki ja hekuma – Väristyksiä kokoelmista on jatkoa Arjen abstraktioita – Kudelmia kokoelmista -näyttelylle (10.10.2024–13.4.2025). Kokoelmanäyttelyn sarjan päättää Elämän näyttämöllä – Kohtauksia ja rooleja kokoelmissa -näyttely (14.10.2025–15.3.2026). Kokoelmanäyttelyn ytimessä on Hämeenlinnan taidemuseoon talletettu ja edelleen karttuva Niemistö-kokoelma, joka sisältää suomalaista ja pohjoismaista nykytaidetta 1950-luvulta näihin päiviin saakka.

Kerro tästä myös ystävillesi!

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • WhatsApp

Museon yhteystiedot

Hämeenlinnan taidemuseo
Viipurintie 2, 13200 Hämeenlinna

(03) 621 3017, (03) 621 2669

Museon kotisivut

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Hämeenlinnan taidemuseo, Viipurintie 2, 13200 Hämeenlinna


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Pääsymaksut

Sisäänpääsy Museokortilla
Sisäänpääsy Museokortilla

12/10/0 €

Maksutavat

Pankkikortti, Visa, Smartumin kulttuuriseteli

Aukioloajat

Ma Suljettu
Ti 11:00-18:00
Ke 11:00-18:00
To 11:00-18:00
Pe 11:00-17:00
La 11:00-17:00
Su 11:00-17:00

www.hameenlinnantaidemuseo.fi/­vierailu/­poikkeusaukioloajat

Teemat