Tapahtuma
 

Pienten pääsiäinen Aholassa

Ahola, Järvenpää

  • 8.4.2023 (10.00-16.00)

Pienten pääsiäinen Aholassa on aloitustapahtuma Venny Soldan-Brofeldtin juhlavuoteen ja ovet avautuvat poikkeuksellisesti pääsiäislauantaina!

 

Aholassa lapset ovat aina ykkösasiakkaita ja pääsiäislauantaina on luvassa keväisiä tunnelmia HA HA HALTIJA!- nukketeatteriesityksen luomana. Aholassa on mahdollista osallistua myös omatoimiselle museoseikkailulle, jossa ratkotaan kadonneen pääsiäismunakorin arvoitusta. Lisäksi Aholan perusnäyttelyyn voi tutustua museobingoa pelaten ja yläkerrasta löytyy lasten oma leikkihuone. Tule lasten kanssa Aholaan viettämään leppoisa pääsiäislauantaita!

Ohjelma:

Klo 10–16
Omatoiminen museoseikkailu: Kadonneen pääsiäiskorin arvoitus

Aholan oma koira Donna sai tärkeän tehtävän, sen piti vahtia lasten pääsiäismunakoria. Mutta nyt kori sisältöineen on kadonnut! Auta Donnaa löytämään kadottamansa ja pelasta lasten pääsiäisherkut!


Klo 11 ja klo 12.30

HA, HA, HALTIJA! - nukketeatteriesitys Aholan yläkerrassa
HA, HA, HALTIJA! on hilpeän taianomainen tarina unelman tavoittelusta. Esitys kertoo hassusta klovni-haltijattaresta, jonka unelmana on kukkien taikominen. Mutta mitä tapahtuu, kun loitsut unohtuvat ja taikasauva hajoaa? Taika alkaakin temppuilla ja kommellukset seuraavat toisiaan! HA, HA , HALTIJA!-satu kerrotaan lähes sanattomasti, liikkeen sekä musiikin avulla. Näytelmä sopii kaikenikäisille ja kaiken kielisille katsojille.

Aholaan ja nukketeatteriesitykseen on vapaa pääsy alle 18-vuotiaille. Nukketeatteriesitykseen paikkoja on rajoitetusti! Nouda lippusi Aholan kassalta. Ei ennakkovarausta. Esityksen kesto on 30 min.

Esityksen toteuttaa NUKKETEATTERI-ANNOS - kiertueteatteri: Anna Louhelainen (esiintyminen) Oswald Basten (ohjaus)

AHOLA, Sibeliuksenväylä 57, Järvenpä
ahola@jarvenpaa.fi

Avoinna poikkeuksellisesti la 8.4. klo 10–16
Pääsymaksut: 9€ / 8€ / 4€ / alle 18-vuotiaat maksutta. Museokortti ja Kaikukortti käy.

Ahola avautuu kesäkauteen 2.5.2023 ja on avoinna ti-su klo 10–17 aina syyskuun loppuun saakka.

Uutta Aholassa kesällä 2023!
Kesänäyttelyssä estradin saavat vertaistaiteilijat. Kesänäyttely on taideprojekti, joka on toteutettu yhteistyössä Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen Vammaisten palveluiden, Tuetun työ- ja päivätoiminnan sekä Aikuissosiaalityön Sosiaalisen kuntoutuksen kanssa.

Kesällä Aholassa on myös esillä Aikamatkoja-hankkeessa syntynyt sanataideteos, kuvitteellinen Juhanin ja Vennyn dialogi sekä Kirje Vennylle. Sanataideteos on kirjailija Pirkko Soinisen käsialaa.

Kerro tästä myös ystävillesi!

Museon yhteystiedot

Ahola
Sibeliuksenväylä 57, 04400 Järvenpää

Aukioloaikoina 040 315 2213

Museon kotisivut

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Ahola, Sibeliuksenväylä 57, 04400 Järvenpää


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Pääsymaksut

Sisäänpääsy Museokortilla
Sisäänpääsy Museokortilla

9/8/4 €

Maksutavat

Käteinen ja yleisimmät pankki- ja luottokortit. Laskutus ryhmille mahdollinen.