Leikin aika
Kansallismuseo, Helsinki
- 18.10.2022–
Kansallismuseon kolmannessa kerroksessa on taatusti tekemisen meininki. Leikin aika on mahdollisuus päästä kokemaan ja tutkimaan historiaa ihan itse. Lasten kanssa vieraileville se tarjoaa tilaisuuden kiireettömään yhdessäoloon.
Leikin aika jakautuu kolmeen elämykselliseen tilaan: mereen, kylään ja linnaan. Lapset pääsevät itse kokeilemaan keskiajan elämää muun muassa rakentamalla linnanmuuria, kalistelemalla puumiekkoja, kapuamalla hevosen selkään ja tutkimalla merta.
Lauantaisin ja sunnuntaisin klo 14–16 lapset voivat pelata virtuaalitodellisuuspeliä ja eläytyä hetken 1500-luvulla vaikuttaneen mahtinaisen, Hämeen linnan päällikön Ingeborg Tottin maailmaan. VR-laseja museossa on yhdet, joten testaaminen tapahtuu vuorotellen.
Leikin aika on Kansallismuseon kolmannessa kerroksessa, ja sinne pääsee myös hissillä ala-aulasta. Esteetön sisäänkäynti Kansallismuseoon on Mannerheimintien puolelta, ovesta A2. Pohjakerroksesta on hissi ensimmäiseen kerrokseen, Keskihalliin, jossa lippukassa sijaitsee. Leikin aika on avoinna aina museon auki ollessa.
Leikin aika on tarkoitettu noin 3–10-vuotialle.
Alle 18-vuotiaat pääsevät maksutta Kansallismuseoon ja opastuksille. Aikuisilta veloitetaan normaali pääsymaksu. Meillä käy myös Museokortti.
Museon näyttelyt
Museon tapahtumat
Museon edut
Osana kulttuurikierrosta
Museon yhteystiedot
Kansallismuseo
Mannerheimintie 34, 00100 Helsinki
0295 33 6457
Yhteydet julkisilla
Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa
Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa
Päämäärä:
Kansallismuseo, Mannerheimintie 34, 00100 Helsinki
Lähtöpiste:
Pääsymaksut
2023
Verkkokaupasta: 15/14/9/0 €
Museolta: 18/16/11/0 €
Kaikille vapaa pääsy joka perjantai klo 16-18
Maksutavat
Museokortti, käteinen, pankkikortit (myös Visa Electron), MobilePay, laskutus, luottokortit, Ticket Mind & Body -kortti, Luottokunnan Virikekortti, Eazybreak, Smartum kulttuuriseteli ja -saldokortti, Tyky+ -kulttuuriseteli ja ePassi. Matkatoimistoilla myös voucher.
Aukioloajat
Ma | Suljettu |
Ti | 11:00-18:00 |
Ke | 11:00-18:00 |
To | 11:00-18:00 |
Pe | 11:00-18:00 |
La | 11:00-18:00 |
Su | 11:00-18:00 |
Kansallismuseo suljetaan 16.10.2023 alkaen peruskorjauksen ja uudisrakentamisen vuoksi ainakin 2–3 vuodeksi.