Näyttely
 Sisäänpääsy Museokortilla
 

Antarktika - Tiedettä ääriolosuhteissa

Arktikum tiedekeskus, Rovaniemi

  • 16.9.2022–23.4.2023

Näyttelyssä tutustutaan suomalaisen Aboa-tutkimusaseman päivittäiseen elämään ja Etelämantereella tehtävään tutkimukseen.

 

Etelämanner on maailman kylmin paikka. Lämpötila voi talven kaamoksessa laskea lähes 90oC pakkasasteeseen ja sademäärä olla Saharaakin vähäisempi. Hirmumyrskyt piiskaavat jäälakeutta jopa 60 metriä sekunnissa.

Etelämanner on puhtaimpia paikkoja koko maapallolla. Siellä ilmaston pienimmätkin muutokset ovat havaittavissa ilmassa, lumessa, jäässä, vedessä – ja jopa kivessä. Suomalainen ilmastotutkimus Etelämantereella on pitkälti keskittynyt ilmakehän vuorovaikutukseen lumen, merijään ja meren kanssa. Etelämantereella tehdään myös monipuolista merentutkimusta ja geologista tutkimusta.

Vuonna 1989 valmistunut suomalainen tutkimusasema Aboa sijaitsee Etelämantereella Kuningatar Maudin maalla 130 kilometrin päässä rannikolta. Se on rakennettu 480 metrin korkeuteen Basen-nimiselle nunatakille eli jäätiköstä esiin työntyvälle vuorenhuipulle Vestfjellan vuoristossa. Ruotsin tutkimusasema Wasa sijaitsee lähellä, ja asemat tekevät yhteistyötä logistiikassa ja tutkimuksessa.

Antarktika – tiedettä ääriolosuhteissa -näyttelyssä kerrotaan, kuinka huolellisesti Aboalle lähtöön täytyy valmistautua, kuinka sinne matkustetaan ja millaista tutkijan arki on ääriolosuhteissa.

Aboan 30-vuotisen toiminnan aikana on saatu kerättyä valtava määrä tutkimustietoa koko maapallon tilasta ja siinä tapahtuvista muutoksista. Asemaa ylläpitävä Suomen Etelämanner-operaatiot FINNARP järjestää myös Suomen Etelämanner-tutkimusohjelmaan kuuluvat kenttätyöt. Asemalla toimitaan eteläisen pallonpuoliskon kesäkaudella, yleensä marras-helmikuussa.

Näyttelyn toteutumisen ovat mahdollistaneet OKM, YM, Ilmatieteenlaitos/FINNARP ja Luonnontieteellinen keskusmuseo Luomus.

Kuva: Priit Tisler / FINNARP

Kerro tästä myös ystävillesi!

Museon yhteystiedot

Arktikum tiedekeskus
Pohjoisranta 4, 96200 Rovaniemi

+358 (0)16 3223620

Museon kotisivut

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Arktikum tiedekeskus, Pohjoisranta 4, 96200 Rovaniemi


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Pääsymaksut

Sisäänpääsy Museokortilla
Sisäänpääsy Museokortilla

Pääsymaksut 2022: 15/9/5€
Pääsymaksut 2023: 18/11/5€

Maksutavat

Käteinen, useimmat luotto- ja debit-kortit.

Aukioloajat

Ma Suljettu
Ti 10:00-18:00
Ke 10:00-18:00
To 10:00-18:00
Pe 10:00-18:00
La 10:00-18:00
Su 10:00-18:00

1.1.–31.12.2022 tiistai - sunnuntai 10:00 – 18:00 (maanantaisin suljettu)

Näyttelyn tekstit kielillä

 

Kohdetta lähellä olevat museot