Aamunkoiton jumalattaret - Marjut Tuulia Numminen
Suomen lasimuseo, Riihimäki
- 2.9.2022–
Marjut Tuulia Numminen on taiteilijatar, joka yhdistelee korkeavärähteisissä teoksissaan puhallettua ja lampputekniikalla valmistettua lasia kiviin ja luonnonkristalleihin.
Aamunkoiton jumalattaret tanssivat ikiaikaisen rummun säestyksellä auringon ensisäteiden noustessa horisontin takaa. He tietävät, että heidän aikansa on nyt. Aamunkoiton jumalattaret muistavat juurensa. He uskaltavat kaivautua syvälle maan uumeniin kohdatakseen pimeyden. Ja he rohkenevat kurkottaa korkealle kohti valoa.
Marjut Tuulia Numminen on 39-vuotias taiteilijatar, joka yhdistelee korkeavärähteisissä teoksissaan puhallettua ja lampputekniikalla valmistettua lasia kiviin ja luonnonkristalleihin. Inspiraationsa hän saa uneksien selkä sammalta vasten ja jalat metsänpohjaan painettuina. Rumpumatkat, kauniit seremoniat ja pyhien naisten seura pitävät luovuuden virtaavana. Marjut Tuulia valmistaa teoksensa Janakkalassa omalla studiollaan. Isommat puhallustyöt hän valmistaa Nuutajärvellä yhdessä Aino Vilppaan kanssa.
Kerro tästä myös ystävillesi!
Museon näyttelyt
Museon tapahtumat
Osana kulttuurikierrosta
Museon yhteystiedot
Suomen lasimuseo
Tehtaankatu 23, 11910 Riihimäki
050 500 1956
Yhteydet julkisilla
Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa
Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa
Päämäärä:
Suomen lasimuseo, Tehtaankatu 23, 11910 Riihimäki
Lähtöpiste:
Pääsymaksut
10/6/4/0 €
Maksutavat
Käteinen, museokortti, pankkikortit, Visa, Mastercard, Smartum kulttuurisetelit ja mobiilimaksu, Eazybreak, E-passi
Aukioloajat
Ma | Suljettu |
Ti | 10:00-17:00 |
Ke | 10:00-17:00 |
To | 10:00-17:00 |
Pe | 10:00-17:00 |
La | 10:00-17:00 |
Su | 10:00-17:00 |
tammikuu suljettu, aattopäivinä avoinna 10-16
Esteettömyys [kriteerit]
- Esteetön sisäänpääsy
- Esteetön sisäänpääsy osaan tiloista: Muut tilat paitsi museon parvi
- Esteetön wc
- Invapysäköinti
- Istumapaikkoja näyttelytiloissa
- Lainattava pyörätuoli