Teemaopastus: Konservaattorin kierros
Amos Rex, Helsinki
- 19.5.2022 (17.00 & 18.30)
Amos Rexin konservaattori Mia Derichs johdattelee teosten äärelle Maanala-näyttelyssä – konservoinnin näkökulmasta.
Miten varmistetaan, että satukirjojen kuvitukset säilyvät onnellisina elämänsä loppuun asti? Ja kuinka pitkä elämä kirjalla voi oikein olla?
Amos Rexin konservaattori Mia Derichs johdattelee teosten äärelle Maanala-näyttelyssä – konservoinnin näkökulmasta. Konservaattorin työ alkaa jo ennen kun taideteos saapuu museoon ja jatkuu koko näyttelyn ajan, kun teoksia puhdistetaan, huolletaan, hoivataan ja tarkistetaan. Kierroksella saat kurkistuksen siihen, millaista konservaattorin työ museossa oikein on.
Torstaina 19.5.
Klo 17.00 – suomeksi
Kesto n. 1 tunti
Liput
20 € (normaalihintainen)
15 € (opiskelija / eläkeläinen)
5 € (Museokortti / alle 18-vuotiaat)
Osta liput:
https://amosrex.johku.com/fi_FI/maanala-tapahtumaliput
Pahoittelut! Englanninkielinen opastus klo 18.30 on peruttu.
Kerro tästä myös ystävillesi!
Museon näyttelyt
Museon tapahtumat
Osana kulttuurikierrosta
Museon yhteystiedot
Amos Rex
Mannerheimintie 22-24
Yhteydet julkisilla
Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa
Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa
Päämäärä:
Amos Rex, Mannerheimintie 22-24
Lähtöpiste:
Pääsymaksut
20/15/5/0 €
Maksutavat
pankkikortti/bank card, Visa, Mastercard, Amex, MobilePay, cash, Smartum, Edenred virike, Tyky plus, SmartumPay, Edenred, Eazybreak, ePassi, Museokortti/Museum card, Helsinki card