Näyttely
 Sisäänpääsy Museokortilla
 

Excuse Me! Are You a Popstar?

Kainuun Museo, Kajaani

  • 15.6.2022–14.9.2022

Excuse me, are you a popstar on belgialaissyntyisen valokuvaaja Stefan de Batselierin näyttely rock- ja pop-tähdistä.

 

De Batselier (1963–2021) opiskeli Brysselissä Sint-Lukas-instituutissa, josta hän valmistui valokuvaajaksi 1987. Pian valmistumisensa jälkeen de Batselier muutti Lontooseen, jossa hän työskenteli 20 vuotta musiikkivalokuvaajana useille levy-yhtiöille, kuten Sony ja Universal, sekä eri musiikkilehdille. Suomessa de Batselier vieraili työn merkeissä ensimmäisen kerran 1997 ja ihastui maahan saman tien. Vuonna 2009 hän muutti Joensuuhun ja pari vuotta myöhemmin maaseudulle Niittylahteen.

Stefan de Batselierin tavoitteena oli aina kaunis, mieluiten klassisen mustavalkoinen muotokuva, olipa kameran edessä kuka tahansa. Näissä valokuvissa ei ole kyse pelkästään rockista tai popista, vaan mielenkiintoisista ihmisistä, kuten Björkistä, Iggy Popista tai Yoko Onosta. Suurikontrastisissa, taustaltaan pehmeissä ja rakeisissa mustavalkokuvissa on usein aavistuksen unenomainen tunnelma. De Batselierin mielestä liian staattiset, terävät ja hyvin valaistut kuvat eivät vastaa todellisuutta. Hän ei käyttänyt jalustaa. Tämä toi kuvaushetkiin tietoisen epäonnistumisen riskin, koska täydellisyys ei ollut hänestä kiinnostavaa.

Excuse me, are you a popstar -näyttely koostuu 60 kuvasta, joista suurin osa henkilökuvia, mutta esillä on myös musiikkimaailmaan kuuluvia kunnon rockasennetta henkiviä bändikuvia. Näyttelyn kuvia on julkaistu legendaarisessa New Musical Express -lehdessä, lisäksi mukana on myös muita musiikkikuvia, muun muassa de Batselierin Suomen vuosilta. Näyttely on ollut aiemmin esillä Pohjois-Karjalan museossa vuonna 2019.

Kerro tästä myös ystävillesi!

Museon yhteystiedot

Kainuun Museo
Asemakatu 4, 87100 Kajaani

044 7100 494

Museon kotisivut

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Kainuun Museo, Asemakatu 4, 87100 Kajaani


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Pääsymaksut

Sisäänpääsy Museokortilla
Sisäänpääsy Museokortilla

vapaa pääsy

Maksutavat

käteinen, pankki- ja luottokortit

Aukioloajat

Ma 12:00-16:00
Ti 12:00-16:00
Ke 12:00-19:00
To 12:00-16:00
Pe 12:00-16:00
La Suljettu
Su 12:00-16:00
 

Kohdetta lähellä olevat museot