Museo
Sisäänpääsy Museokortilla
 

Vartiolaiva Telkkä

Tornatorintie 99

Kymenlaakson museon/Merivartiomuseon vartiolaiva Telkkä (1958) on avoinna kesäisin Kotkassa Merikeskus Vellamon museolaiturissa.

 

Merivartijoiden kalustosta oli sotien jälkeen huutava pula. Uuden Koskelo-luokan alukset Koskelo, Kuikka, Kiisla, Kuovi, Kurki, Kaakkuri, Telkkä ja Tavi saatiin käyttöön 1955–1960. Teräsrunkoiset rannikkovartiolaivat liikkuivat saariston kapeilla väylillä ja kestivät myös ulkomeren aallot. Valvonnan lisäksi ne hoitivat meripelastusta ja etsintätehtäviä. Telkkä palveli myös koululaivana.

Koskelo-luokka jäi 1980-luvulla käytöstä, mutta Telkkä, Kaakkuri ja Kuikka kunnostettiin ja lahjoitettiin Viroon. Neuvostoliiton hajottua Baltian maat joutuivat nopeasti luomaan tyhjästä rajojensa vartioinnin. Asia oli tärkeä myös Suomelle ja koko Itämeren turvallisuudelle. Vuonna 2002 Telkkä siirtyi museolaivaksi Kymenlaakson museoon/Merivartiomuseoon Kotkaan.

Lue lisää Telkästä, www.merikeskusvellamo.fi

Kerro tästä myös ystävillesi!

  • Facebook
  • X
  • Instagram

Museon yhteystiedot

Vartiolaiva Telkkä
Tornatorintie 99

040 3500 497

Museon kotisivut

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Vartiolaiva Telkkä, Tornatorintie 99


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Pääsymaksut

Sisäänpääsy Museokortilla
Sisäänpääsy Museokortilla

0 €

Maksutavat

Telkälle on kaikilla vapaa pääsy./Fritt inträde för alla./Free entry for all.

Aukioloajat

Ma Suljettu
Ti Suljettu
Ke Suljettu
To Suljettu
Pe Suljettu
La Suljettu
Su Suljettu

Telkkä on talvikaudella kiinni ja avautuu jälleen keväällä 2024. Vellamon poikkeusaukiolot: www.merikeskusvellamo.fi/­juhlapyhien-aukioloajat/­

Opastus

Telkällä ei järjestetä opastuksia, mutta aluksella on oppaita paikalla.

 

Kohdetta lähellä olevat museot