Exhibition
 Admission with Museum Card
 

Naalin kanssa kasvokkain

David Lerchin valokuvanäyttely vie katsojan matkalle Huippuvuorille.

 

Naalin kanssa kasvokkain -valokuvanäyttely vie katsojan matkalle naalin vuodenkiertoon tundralla. Matka alkaa vuoden ensimmäisestä auringonsäteestä ja seuraa uteliasta selviytyjää ankarassa, alati muuttuvassa jäisessä valtakunnassa. Kuvat paljastavat näiden ainutlaatuisten eläinten kiehtovat piirteet ja naalien usein piilossa olevan elämän.

Sveitsiläinen David Lerch on työskennellyt freelance-luontovalokuvaajana arktisella alueella yli kymmenen vuoden ajan. Ensimmäisellä pitkällä tutkimusmatkallaan 20-vuotiaana David löysi syvän yhteyden Euroopan pohjoisimpaan osaan, Huippuvuoriin. Siitä lähtien tämä karu, ainutlaatuinen saaristo Pohjoisella jäämerellä on kiehtonut häntä ja ollut valokuvauksen keskiössä.

Davidin kuvien tavoitteena on kaventaa ihmisten ja luonnon välistä kuilua. Asettumalla eläimen silmien tasalle hän luo läheisyyttä kuvattavan kohteen ja katsojan välille. Kuvat kertovat myös eristyksissä olevien arktisten alueiden haavoittuvuudesta ja suojelun tarpeesta.

Naalin kanssa kasvokkain Luonnontieteellisen museon PopUp-parvella 31.3. – 2.8.2026.

Share this with your friends!

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • WhatsApp

Museum contact details

Finnish Museum of Natural History, Natural History Museum
Pohjoinen Rautatiekatu 13, 00100 Helsinki

+358 (0)2941 28800

Museum website

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Finnish Museum of Natural History, Natural History Museum, Pohjoinen Rautatiekatu 13, 00100 Helsinki


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Admission fees


Admission with Museum Card

21/14/7/0 €

Payment methods

Maksutavaksi käyvät käteinen, pankkikortti, Visa, MasterCard, SmartumPay, Epassi mobiilisovellus, Edenred maksukortit ja mobiilisovellus sekä Museokortti. Museokortin voi myös uusia tai ostaa museon kassalta. Ryhmät voivat maksaa pääsymaksut myös laskulla. Lasku täytetään paikan päällä. Laskutusta varten tulee varata mukaan laskutusyhteystiedot, mukaan lukien y-tunnus, mikäli lasku osoitetaan rekisteröityneelle yhdistykselle tai yritykselle. Laskutuslisä on 5 €

Opening hours

Mon Closed
Tue 10:00-17:00
Wed 10:00-17:00
Thu 10:00-17:00
Fri 10:00-17:00
Sat 10:00-18:00
Sun 10:00-16:00

Exceptional opening hours: https:/­/­www.helsinki.fi/­en/­luomus/­visit-us/­natural-history-museum

 

OTHER MUSEUMS NEARBY