Sumenee nemuS - Kätketty Metsä
Orimattila Art Museumn, Orimattila
- 17.1.2023–19.3.2023
Päivi Merviö ja Carine Fabritius tuovat yhteisnäyttelyssään esille vanhoja suomalaisia uskomuksia metsästä.
Päivi Merviön ja Carine Fabritiuksen yhteisnäyttely esittelee lisätyn todellisuuden teoksia ja tekstiilitaidetta, jotka kertovat tarinoita metsästä ja nykyihmisen suhteesta luontoon ja teknologiaan.
Näyttely tarjoaa katsojalleen tuttua ja vierasta, kaunista ja outoa. Merviön vaateteokset ja Fabritiuksen kasvofilterit käsittelevät suomalaista metsää ja sen salaisuuksia. Näyttelyn nimi "Sumenee nemuS - Kätketty metsä" viittaa metsän hämärtymiseen ja omituiseksi muuttumiseen. Nimi on palindromi, eli se toimii myös takaperin luettuna. Latinaksi nemus tarkoittaa muun muassa lehtoa ja metsää. Vanhassa suomalaisessa uskomuksessa metsänpeittoon eksynyt ihminen saattoi itse muuttua kiven tai kannon näköiseksi ja kadota näkymättömiin. Metsänpeitosta pois päästäkseen piti esimerkiksi kävellä takaperin tai kääntää vaatteensa nurinpäin.
Näyttely kysyy, minkälaisia olentoja metsiin kätkeytyy ja millainen on nykyihmisen suhde luontoon ja mytologiaan. Mitä tapahtuu, jos etäännymme yhä enemmän luonnosta samalla kun teknologia vie meitä eteenpäin? Näyttely tarjoaa ajatuksia ja kysymyksiä nykyajan ihmisen luontosuhteeseen ja tarjoaa samalla uusia näkökulmia vanhoihin uskomuksiin.
Uskallatko astua metsänpeittoon?
Päivi Merviö on vaatesuunnittelija, jonka tähän näyttelyyn valmistamat teokset käsittelevät ihmisen ja luonnon suhdetta, kulutustottumuksia, sekä suomalaisen metsän mystiikkaa tekstiilitaiteen keinoin. Merviön vaateteokset ovat osittain purettuja, teollisesti valmistettuja vaatteita, joita on edelleen muokattu ja jatkettu eri tavoin; ne muuntuvat orgaanisiksi muodoiksi ja tekstuureiksi muistuttaen metsän eri elementtejä ja olentoja. Ylenkatsotut kierrätysvaatteet saavat teoksissa uuden muodon ja hengen.
Kuvataiteilija Carine Fabritiuksen teoksiin katsoessaan näyttelyvieras näkee niissä itsensä kasvofiltterin muuntamana. Katsojan kasvot muuttuvat puuksi, eläimeksi tai metsän hengeksi - omista kasvoista tulee konkreettinen osa näyttelykokemusta. Työskentelyssään Fabritius käyttää monipuolisesti uusia teknologioita 3D-mallinnuksesta tekoälyyn ja lisättyyn todellisuuteen. Fabritius on saanut tukea Niilo Helanderin Säätiöltä näyttelyn teosten laite- ja materiaalikustannuksiin.
Share this with your friends!
Museum exhibitions
Museum contact details
Orimattila Art Museumn
Lahdentie 65, 16300 Orimattila
044 781 3567
Yhteydet julkisilla
Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa
Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa
Päämäärä:
Orimattila Art Museumn, Lahdentie 65, 16300 Orimattila
Lähtöpiste:
Admission fees
7/4/0 €
Payment methods
Käteinen, maksukortit
Opening hours
Mon | Closed |
Tue | 12:00-19:00 |
Wed | 12:00-16:00 |
Thu | 12:00-16:00 |
Fri | 12:00-16:00 |
Sat | 11:00-15:00 |
Sun | 11:00-15:00 |