Utställning
 Inträde med Museikortet
 

Villainen vuosisata – Hyvinkään villatehdas 1892–1991

Valvilla fabriksmuseum, Hyvinkää

  • 2.6.2026–

Pieni tehdasmuseo kätkee sisäänsä tarinoita yli sadan vuoden ajalta.

 

Hyvinkään villatehtaan sisäpihalla sijaitseva Valvillan tehdasmuseo kätkee sisäänsä tarinoita yli sadan vuoden ajalta. Ne kertovat siitä, kuinka Ossian Donnerin (1866–1957) perustamasta villakehräämöstä kasvoi alansa suurin yritys Pohjoismaissa, ja miten villaiset tuotteet valloittivat sydämiä niin kotimaassa kuin maailmallakin.

Pienessä tekstiilimuseossa on 1950-luvun kutomakone, italialainen Nebiolo, kudottavana kankaana on suomalainen sotilassarka. Toinen museon kone on vanutuskone eli valkki vuodelta 1910, se oli käytössä lokakuuhun 1981 asti, jolloin se pääsi museoon. Myös tämän koneen uumenissa on sotilassarkaa. Museossa esitellään valokuvin villatehtaan tehdassaleja, kankaankudonnan eri työvaiheita ja villatehtaan tuotteita kuten kankaita ja Rondo-käsityölankoja.

Näyttelyn yhteydessä pääset tutustumaan Aalto yliopiston Rakennetun ympäristön mittauksen ja mallinnuksen instituutti MeMo:n toteuttamaan Hyvinkään villatehtaan vesitornin 3D-malliin, tehdasalueesta toteutettuun tarinakarttaan, sekä tehtaan historiasta kertoviin dokumenttifilmeihin.

Perheen pienemmille uusitusta näyttelystä löytyvät tutkittaviksi tehdassalin ja työväenasunnon pienoismallit.

Berätta för dina vänner!

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • WhatsApp

Museets kontaktuppgifter

Valvilla fabriksmuseum
Kankurinkatu 4-6, 05800 Hyvinkää

Museets hemsida

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Valvilla fabriksmuseum, Kankurinkatu 4-6, 05800 Hyvinkää


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Inträdesavgifter


Inträde med Museikortet

0 €

öppet

Må  Stängd
Ti Stängd
On Stängd
Tu Stängd
Fr Stängd
Lö Stängd
Sö Stängd

Öppet 2.6.-30.7.2026 ock enligt överenskommelse.

Tjänster

Näyttelyn tekstit kielillä

 

Museer Nära Målet