Avoimet ovet Korundissa lauantaina 23.5.2026
Rovaniemi konstmuseum Korundi, Rovaniemi
- 23.5.2026 (11-18)
Avoimet ovet Korundissa lauantaina 23.5.2026 klo 11-18!

Avoimet ovet Korundissa lauantaina 23.5.2026 klo 11-18!
Korundi täyttää toukokuussa 15 vuotta ja syntymäpäiviä juhlistetaan avoimien ovien parissa. Taidemuseon näyttelyihin on vapaa pääsy klo 11-18. Ohjelmassa on Mia Hamarin taitelijatapaaminen, koko päivän kestävä omatoiminen työpaja ja musiikkiesityksiä. Lapin kamariorkesterin puhaltajat viihdyttävät vieraita päivän aikana.
Rovaniemen taidemuseossa on esillä kaksi ajankohtaista nykytaiteen näyttelyä, täynnä tarinoita ja näkökulmia pohjoisesta. Mia Hamarin Unien pyhättö -näyttelyssä tilan valtaavat puiset ja keraamiset hahmot. Hamari on Simossa asuva ja työskentelevä kuvanveistäjä, jonka unenomaisissa teoksissa nivoutuvat yhteen menneisyys ja nykyhetki, todellisuus ja fiktio.
Lisäksi esillä on Kunniavieraat -näyttely, joka juhlistaa Rovaniemen taidemuseon 40-vuotista taivalta. Näyttelyyn on valittu niin yleisön kuin museohenkilökunnankin suosikkeja Jenny ja Antti Wihurin rahaston kokoelmasta. Mukana on teoksia kotimaisilta huippunimiltä 80-luvulta tähän päivään. Tätä näyttelyä ei kannata missata!
Päivän ohjelma
Mia Hamarin taitelijatapaaminen klo 15, vapaa pääsy
Omatoiminen työpaja klo 11-18, vapaa pääsy
Puhaltajien kevätpulputus: Lapin kamariorkesterin puhallinkvintetin raikkaista sävelistä pääsee nauttimaan Korundissa taidemuseon tiloissa lauantaina 23.5. klo 11.30–11.50 ja 12.15–12.35. Tule ja virkistäydy taiteen ja musiikin parissa!
Taidemuseon näyttelyt avoinna 11-18.
Korundi Kitchen & Café avoinna klo 12-15, ei lounasta.
Tervetuloa viihtymään koko perheen voimin!
Museets utställningar
Museets evenemang
Museets förmåner
Kulturrundturer
Museets kontaktuppgifter
Rovaniemi konstmuseum Korundi
Korundi, Lapinkävijäntie 4, 96100 Rovaniemi
(016) 322 2822
Yhteydet julkisilla
Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa
Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa
Päämäärä:
Rovaniemi konstmuseum Korundi, Korundi, Lapinkävijäntie 4, 96100 Rovaniemi
Lähtöpiste:
Inträdesavgifter
Pääsymaksut: 13/10/7€
Betalningssätt
Korundissa voit maksaa pääsylipun myös seuraavilla kulttuurieduilla: Smartum, Tyky+, Edenred ja E-passi.


