Skaffa Museikortet med månadsbetalning – få 1 månad på köpet!
Passa på
 
Evenemang
 

Lasia ja kristallia kotimuseossa

Taidelasiopastuksella nähdään tunnettujen suomalaisten muotoilijoiden taidelasia 1940-luvun lopulta 1980-luvun alkuun.

 
Gunnel Nyman, Huntu, 1948.

Teresia ja Rafel Lönnströmin kotimuseon sisustukseen kuuluu paljon lasia ja kristallia. Opastetulla kierroksella tutustutaan mm. Gunnel Nymanin, Kaj Franckin, Tapio Wirkkalan, Timo Sarpanevan, Aimo Okkolinin, Oiva Toikan, Heikki Orvolan ja Tamada Aladinin suunnittelemiiin lasi- ja kristalliesineisiin.

Kotimuseon taidelasi kuvastaa suomalaisen lasinmuotoilun vaiheita 1940–1950-lukujen taitteen pelkistetystä funktionalismista 1960-luvun poptaiteesta vaikutteensa saaneeseen värikkäämpään muotoiluun.

Taidelasia on suosittu lahja- ja sisustusesineinä menneinä vuosikymmeninä, varsinkin sodan jälkeisenä pula-aikana, jolloin muusta lahjatavarasta oli puutetta. Samaan aikaan suomalaiset lasitehtaat alkoivat palkata muotoilijoita suunnittelijoiksi. Tästä taiteilijoiden ja tehtaiden yhteistyöstä syntyivät suomalaisen muotoilun klassikot.

Berätta för dina vänner!

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • WhatsApp

Museets kontaktuppgifter

Teresia och Rafael Lönnströms Hemmuseum
Syväraumankatu 41, 26100 Rauma

045 2610 504

Museets hemsida

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Teresia och Rafael Lönnströms Hemmuseum, Syväraumankatu 41, 26100 Rauma


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Inträdesavgifter


Inträde med Museikortet

5/3/0 €

Betalningssätt

käteinen, pankkikortti, Master Card, Visa

Tapahtuma-tyypit

 

Museer Nära Målet