JULERBJUDANDE: Museikortet nu för endast 71 € (norm. 86 €)
Köp nu
 
Utställning
 Inträde med Museikortet
 

Förtrollad av Klovharun – På Toves och Tuulikkis ö

Chappe, Raasepori

  • 27.3.2026–6.9.2026

Under utställningen Förtrollad av Klovharun – På Toves och Tuulikkis ö färdas vi till det somriga Klovharun, ön i Borgå yttre skärgård i Pellinge. Konstnärerna Tove Jansson (1914–2001) och Tuulikki Pietilä (1917–2009) tillbringade nästan trettio somrar i sin asketiska lilla stuga omgivna av hav och natur.

 
"Vihreä anorkki" Erika Adamsson

Tove Jansson donerade sin stuga till Pellinge Hembygdsförening år 1991. Föreningen hyr ut stugan på ön som konstnärsresidens. Konstnärerna Erika Adamsson (f. 1973) och Katja Syrjä (f. 1973) har besökt stugan under flera år och bekantat sig med den unika naturen och kulturarvet samtidigt som de förverkligat sitt konstnärliga arbete. Klovharun med omgivande öar och skär är en del av ett naturskyddsområde. Stuginteriören andas 1960–70-tal; stämningen känns som om Jansson och Pietilä hade lämnat stugan alldeles nyligen.

Utställningen fokuserar på den nya konstnärliga produktion som Erika Adamsson och Katja Syrjä förverkligat för utställningen. I Katja Syrjäs verk är fokus på naturen, medan Erika Adamsson fäster stor vikt vid dialogen mellan stugans interiör och de liv som utspelats där. På utställningen visas några av Tove Janssons få målningar med havstema och grafik av Tuulikki Pietilä som visar Klovharun. Foton tagna av Adamsson och Syrjä ger en mångsidig bild av konstnärernas liv på en avlägsen ö i yttre skärgården i Östersjön.

Med hjälp av Studio Visit Chappe-dokumentären är det möjligt att följa med Adamssons och Syrjäs arbete på ön. Videon är filmad under augusti 2025. Videon presenterar konstnärernas arbetsprocess, där studium av platsen och närvaron där är en väsentlig del av att skapa konstverk med hjälp av olika material och tekniker.

I programmet för museibesökare ingår sakkunniganföranden och en workshop som hålls 9. augusti 2026 på Tove Janssons födelsedag.

I samband med utställningen ges det ut en bok med en essä av fackförfattaren och docenten i allmän litteratur Sanna Nyqvist. I sin essä följer Nyqvist uppkomsten av landskap, minnen och observationer samt kopplingarna mellan dem medan Erika Adamsson och Katja Syrjä bearbetar sina verk till utställningen.

Utställningens koncept och curator: Chappes intendent Pia Hovi

In samarbete med: Moomin Characters Oy Ltd., Pellinge Hembygdsförening rf, Albert de la Chapelles Konststiftelse.

Berätta för dina vänner!

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • WhatsApp

Museets kontaktuppgifter

Chappe
Gustav Wasas gata/Kustaa Vaasan katu 11, Ekenäs/Tammisaari

+358192982500

Museets hemsida

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Chappe, Gustav Wasas gata/Kustaa Vaasan katu 11, Ekenäs/Tammisaari


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Inträdesavgifter


Inträde med Museikortet

15€ / 10€

öppet

Må  Stängd
Ti 11:00-17:00
On 11:00-20:00
Tu 11:00-17:00
Fr 11:00-17:00
Lö 11:00-17:00
Sö 11:00-17:00

Stängt 2025: Självständighetsdagen 6.12, Jul 24.12–25.12, 31.12 stänger vi kl. 17, Nyårsdagen 1.1.2026

Näyttelyn tekstit kielillä