Med nya ögon
Söderlångviks museum, Kemiönsaari
- 3.6.2021–30.9.2022
Söderlångviks museums skräddarsydda jubileumsutställning Med nya ögon bjuder på en helhet av inhemska målningar och skulpturer ur Amos Rex samlingar främst från den första halvan av 1900-talet.
Villa d’Este
1914
Föreningens Konstsamfundetin kokoelma/Amos Rex
Föreningens Konstsamfundets samling/Amos Rex
Föreningen Konstsamfundet collection/Amos Rex
Utställningen Med nya ögon finns i karaktärshuset på Söderlångvik gård och består av mer än hundra verk från Amos Rex omfattande samlingar av inhemska pärlor från första hälften av 1900-talet.
Liksom med restaureringen av byggnaden har den nya hängningen gjorts i 1930- och 40-talets anda, d.v.s. då Amos Anderson själv vistades i Söderlångvik. En del av de utställda verken förvärvades av Amos Anderson själv, medan andra senare köpts in av museet till dess samlingar. I den nya utställningen finns verk av bl.a Sigrid Schauman, Ellen Thesleff, Rafael Wardi, Sulho Sipilä, Alvar Cawén och Birger Carlstedt samt många konstnärer från Åboland. I samband med renoveringen har utställningsutrymmena utökats, och det nya utställningsutrymmet presenterar Amos Andersons liv och Söderlångvik gårds historia samt konserveringen av utställningens verk.
Prova på Söderlångvik museums mobilguide! Med hjälp av din egen mobiltelefon kan du bekanta dig med museets interiörer och konst. Ta med dig egna hörlurar.
Berätta för dina vänner!
Museets kontaktuppgifter
Söderlångviks museum
Amos Andersonin tie 2, 25870 Dragsfjärd
(02) 424 662
Yhteydet julkisilla
Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa
Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa
Päämäärä:
Söderlångviks museum, Amos Andersonin tie 2, 25870 Dragsfjärd
Lähtöpiste:
Inträdesavgifter
8/4/4/0 €
Betalningssätt
käteinen, yleisimmät pankki- ja luottokortit
öppet
Må | 11:00-17:00 |
Ti | 11:00-17:00 |
On | 11:00-17:00 |
Tu | 11:00-17:00 |
Fr | 11:00-17:00 |
Lö | 11:00-17:00 |
Sö | 11:00-17:00 |
5.5.-30.9 öppet varje dag. Midsommaren stängt.