Evenemang
 

Filmföreställning: Diaspora Mixtapes

Museet för Nutidskonst Kiasma, Helsinki

  • 14.10.2022 (18.00)

Båda delarna i Ima Iduozees filmserie Diaspora Mixtapes visas på Kiasma-teatern i oktober 2022.

 
Ima Iduozee: Diaspora Mixtapes

Diaspora Mixtapes Vol.1 är en art house-dokumentär som presenterar afrikanska konstnärer, aktivister och tänkare som lever i diaspora på olika håll i världen. Dokumentären är filmad i Johannesburg, Bergen, Stolzenhagen, Negril och Helsingfors år 2019. 

Personporträtten är en typ av självbiografier som synliggör mångfalden av identiteter i dagens afrikanska diaspora. I filmen medverkar Jaamil Olawale Kosoko, Rebekka “Yeboyah”Kuukka, Maryan Abdulkarim, Joy Mariama Smith, Isaac Sene och Adri Mena.

Den andra delen i filmserien har premiär på hösten 2022. I den nya kortfilmen Diaspora Mixtapes vol. 2: After We Are Gone tar berättandet formen av magisk realism och fiktion. Filmen är ett landskap av rytmer, visioner och fantasier, där berättelsens huvudperson träffar en kunglig prästinna i en hemlig helgedom och reser långt tillbaka i det förgångna.   

Berätta för dina vänner!

Museets kontaktuppgifter

Museet för Nutidskonst Kiasma
Mannerheiminaukio 2, 00100 Helsinki

0294 500 501

Museets hemsida

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Museet för Nutidskonst Kiasma, Mannerheiminaukio 2, 00100 Helsinki


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Inträdesavgifter

Inträde med Museikortet
Inträde med Museikortet

18/16/0 €

Betalningssätt

Pääsymaksun voi maksaa myös Museokortilla, Smartumin kulttuurisetelillä, Luottokunnan Virikesetelillä, TyKy-Kuntosetelillä tai ePassilla.

 

MUSEER NÄRA MÅLET