Utställning
 Inträde med Museikortet
 

Palanderin talon kekri -näyttely

Palanderska huset, Hämeenlinna

  • 10.10.2026–8.11.2026

Kekrinäyttelyssä kerrotaan sadonkorjuujuhlaan valmistautumisesta ja kekriin liittyvistä uskomuksista.

 

Ennen halloweenin rantautumista Suomeen on tähän aikaan vuodesta vietetty sadonkorjuujuhlana kekriä. Kekrin aika on sadonkorjuuajan lisäksi myös siirtymän aikaa valoisasta työkaudesta talven pimeyteen. Ilo kuluneen vuoden anneista ja huoli seuraavan vuoden tulosta kohtaavat. Tällainen aika on myös otollinen luonnon, kuoleman ja vuodenkierron mysteereille. Palanderin talon kekri -näyttelyssä kerrotaan sadonkorjuujuhlaan valmistautumisesta ja kekriin liittyvistä uskomuksista. Syksyn 2026 teemana on valo ja pimeys.

Kekri oli muinoin työvuoden päätös, jota vietettiin loka-marraskuun vaihteessa. Sitä voitiin viettää eri taloissa eri aikaan, silloin kun sadonkorjuu missäkin talossa saatiin päätökseen. ”Kekri” oli alun perin karjalaisten muinaisjumala, eläinten suojelija.

Kekri oli työvuoden päätös ja uuden vuoden aatto. Seuraava vuosi ei kuitenkaan kalenterin mukaan alkanut heti seuraavana päivänä vaan välissä oli loka-marraskuussa noin 12 päivää kestävä jakoaika.

Jakoaikana kummitusten uskottiin olevan liikkeellä ja aika oli erityisen otollista enteille. Raja tämän- ja tuonpuoleisen maailman välillä oli jakoaikana häilyvä, joten vainajien henget pääsivät kulkemaan elävien joukkoon. Kekriperinteisiin liittyykin sadonkorjuun lisäksi paljon enteitä, taikoja, vainajien vierailuja ja kummituksia.

Palanderin talossa valmistaudutaan talveen. Kekrinäyttelyssä kerrotaan sadonkorjuujuhlaan valmistautumisesta ja kekriin liittyvistä uskomuksista. Perinnetapojen lisäksi tuodaan esiin myös valoon ja pimeyteen liittyviä uskomuksia, tapoja ja esineitä museon kokoelmista. Esille tuodaan valoon ja pimeyteen liittyviä esineitä kuten kynttiläsaksia eli kynttilän niistäjiä, 1900-luvun alun kuparinen taskulamppu ja tietysti pärepihtejä.

Esillä ovat pimeys ennen sähköä, tuli ja valo arjen turvana, loitsut ja taikuus sekä pimeyden olennot ja kansanperinteen näkymättömät voimat. Näyttelyssä tutustutaan myös kekrin vainajauskomuksiin ja kalmanväkeen: miten vainajia kestittiin ja miksi heidän kanssaan haluttiin pysyä hyvissä väleissä?

Tapahtumassa otetaan valokuvia ja videoita, joita Hämeenlinnan kaupunginmuseo käyttää sosiaalisen median kanavissaan.

Palanderin talon kekrinäyttely 10.10.–8.11.2026

Berätta för dina vänner!

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • WhatsApp

Museets kontaktuppgifter

Palanderska huset
Linnankatu 16, 13100 Hämeenlinna

03 621 2967

Museets hemsida

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Palanderska huset, Linnankatu 16, 13100 Hämeenlinna


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Inträdesavgifter


Inträde med Museikortet

8/6/0 €

Betalningssätt

käteinen, pankkikortti, yleisimmät luottokortit, Kulttuuriedut (E-passi, Edenred)

öppet

Må  Stängd
Ti Stängd
On Stängd
Tu Stängd
Fr Stängd
Lö 12:00-16:00
Sö 12:00-16:00

1 juni – 31 augusti: tis–sön 11.00–17.00 // 1 september – 31 maj: ons–sön 12.00–16.00 // 13–18 oktober 2026: ons–sön 12.00–16.00

Näyttelyn tekstit kielillä

 

Museer Nära Målet

 
 
 
 
 
 
 
code_dir ../../modulo2212b/