Näyttely
 Sisäänpääsy Museokortilla
 

Pluriverse – ulkoeurooppalaista taidetta

Kuopion taidemuseo, Kuopio

  • 16.9.2023–26.11.2023

Kun matka peruuntuu ja mukana on tyhjä matkalaukku, voi syntyä taidekokoelma.

 
Sanusi Taiwo, Yellow Busses, 2019

Pluriverse esittelee ulkoeurooppalaista taidetta Antti Mykkäsen kokoelmasta. Kun matka peruuntuu ja mukana on tyhjä matkalaukku, voi syntyä taidekokoelma. Antti Mykkäsen purjehdusmatka vuonna 2015 muuttui samoiluksi Etelä-Amerikan gallerioissa ja taidekaupoissa. Sen jälkeen hän on jatkanut tarkasti suunnittelemaansa taidematkailua yli 150 maahan. Matkalaukku on määrittänyt taidekeräilijä Antti Mykkäsen teoshankintoja, sillä maalaukset on täytynyt saada kuljetettua matkoilta itse kotiin.

Taide on vetänyt Pielavedeltä lähtöisin olevaa Mykkästä puoleensa alitajuisesti. Hän kertoo pysähtyneensä kaduilla gallerioiden ja värikkäiden maalausten kohdalle. Pysähdykset johtivat taidekauppoihin ja pian taideharrastukseen yhdistyi matkailu. Mykkänen on keskittynyt keräämään ei-Eurooppalaista kuvataidetta.

Näyttelyssä on teoksia yli 80 maasta ja mukana on runsas 120 taiteilijaa. Pluriverse kysyy kuka määrittää taiteen, hyvän taiteen? Eurooppalainen kulttuuri on kautta historian pyrkinyt vaikuttamaan muun maailman kulttuuriin. Länsimaista taidetta ja taidemuseoita pidetään hyvän taiteen linnakkeena. Pluriversen taiteilijat asuvat ympäri maailmaa, hyvin erilaisissa olosuhteissa. Teokset ovat kuitenkin käyneet läpi monta valikointia: taiteilijan, keräilijän ja lopulta taidemuseon. Jonkun katse valitsee aina, mistä pitää.

Kerro tästä myös ystävillesi!

  • Facebook
  • X
  • Instagram

Museon yhteystiedot

Kuopion taidemuseo
Kauppakatu 35, 70100 Kuopio

017 182 633

Museon kotisivut

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Kuopion taidemuseo, Kauppakatu 35, 70100 Kuopio


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Pääsymaksut

Sisäänpääsy Museokortilla
Sisäänpääsy Museokortilla

10/5/0 €

Maksutavat

käteinen, yleisimmät pankki- ja luottokortit, SmartumPay, Smartum-setelit, EdenRed-kortti, EdenRed-setelit, ePassi, Tyky-setelit

Aukioloajat

Ma Suljettu
Ti 10:00-17:00
Ke 10:00-19:00
To 10:00-17:00
Pe 10:00-17:00
La 10:00-17:00
Su 10:00-17:00

Näyttelyn tekstit kielillä

 

Kohdetta lähellä olevat museot