Näyttely
 Sisäänpääsy Museokortilla
 

Grigor Auerin maalauksia

Taidemuseo Eemil, Lapinlahti

  • 20.5.2023–24.9.2023

Taidemuseo Eemilin kesänäyttely 2023

 
Grigor Auer: Igumeninlampien silta, Valamo, 1933. Kuva: Petter Martiskainen.

Vuosi 2023 on visuaalisten karjalaisten taiteiden teemavuosi. Karjalaista taidetta juhlistaa myös Taidemuseo Eemilin kesänäyttely, joka nostaa esiin taidemaalari Grigor Auerin teoksia useilta vuosikymmeniltä.

Taidemaalari Grigor Auer (1882–1967) syntyi Laatokan Karjalassa Pitkärannassa, jonne Helsingissä ja Pietarissa opiskellut taidemaalari rakennutti kesäkäyttöön tarkoittamansa ateljeen. Grigor Auer maalasi kotiseutunsa maisemia, ja häntä on sanottu Laatokan maalariksi. Maisemamaalausten lisäksi Auer tunnetaan asetelmistaan, joissa kullerot ja juhannusruusut kukoistavat.

Karjalainen taiteilija menetti kotinsa kolme kertaa: ensin Pietarissa Venäjän vallankumouksessa vuonna 1917 ja sitten Pitkärannassa talvi- ja jatkosodassa 1939 ja 1944. Samalla tuhoutui osa Auerin maalauksista. Evakkovuosina ja toisen maailmansodan jälkeen Auer asui Pohjois-Karjalassa ja Helsingissä. Karjalan maisemien lisäksi Italian näkymät inspiroivat Grigor Aueria niin 1900-luvun alun ulkomaanmatkoilla kuin vielä 1950-luvullakin, jolloin Auer asui osan vuodesta Italiassa.

Kuva: Grigor Auer, Igumeninlampien silta, Valamo, 1933. Valokuva maalauksesta: Petter Martiskainen.

***

Taidemuseo Eemil on pääsääntöisesti avoinna to-pe klo 11-16, la-su klo 11-15.
Kesäkaudella (7.6.-31.7.2023) kesäkuussa keskiviikosta sunnuntaihin kello 11-18 ja heinäkuussa tiistaista sunnuntaihin klo 11-18.
Elokuun alusta palataan normaaliaukioloon to-pe klo 11-16, la-su klo 11-15.

Kerro tästä myös ystävillesi!

Museon yhteystiedot

Taidemuseo Eemil
Suistamontie 3, 73100 Lapinlahti

040 187 2678

Museon kotisivut

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Taidemuseo Eemil, Suistamontie 3, 73100 Lapinlahti


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Pääsymaksut

Sisäänpääsy Museokortilla
Sisäänpääsy Museokortilla

10/8/0 €.

Maksutavat

Museossa käyvät Smartum- ja Edenred-kortti, -mobiilimaksu ja -setelit sekä Tyky-kuntosetelit.

Aukioloajat

Ma Suljettu
Ti Suljettu
Ke Suljettu
To 11:00-16:00
Pe 11:00-16:00
La 11:00-15:00
Su 11:00-15:00

Museo on suljettu uudenvuodenpäivän, loppiaisen, pitkäperjantain ja pääsiäisen, vapun, helatorstain, juhannuksen, pyhäinpäivän, itsenäisyyspäivän ja joulun aikaan. Kokoelmanäyttely on avoinna näyttelyvaihdon aikana.

Näyttelyn tekstit kielillä

 

Kohdetta lähellä olevat museot