Event
 

Tamminiemen design-kierros

Tamminiemi, Helsinki

  • 3.9.2026 (13-14)

Urho Kekkosen syntymäpäivänä järjestettävällä design-erikoiskierroksella tutustutaan Urho ja Sylvi Kekkosen omistamiin design-esineisiin.

 

Urho ja Sylvi Kekkonen arvostivat suomalaista designia, ja tämä näkyy myös Tamminiemessä, joka on täynnä etenkin 1970-luvun kuumimpien suomalaisten muotoilijoiden ja taiteilijoiden tuotantoa.

Kekkoset uudistivat Tamminiemen sisustusta kahteen otteeseen, ja etenkin 1970-luvulla Timo Sarpanevan johdolla tehty uudistus näkyy museokävijöille: talosta löytyy muun muassa Yrjö Kukkapuron Saturnus sekä Eero Aarnion ikoninen pallotuoli. Kylpyhuoneen ja keittiön tyyli ja voimakkaat värit vievät myös vahvasti seitsemänkymmentäluvulle.

Opastus sisältyy museolipun hintaan. Museokortilla on ilmainen sisäänpääsy. Ei ennakkoilmoittautumista.

Share this with your friends!

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • WhatsApp

Museum contact details

Tamminiemi
Seurasaarentie 15, 00250 Helsinki

029 533 6921

Museum website

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Tamminiemi, Seurasaarentie 15, 00250 Helsinki


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Admission fees


Admission with Museum Card

15/10/4 €

Payment methods

käteinen, yleisimmät pankki- ja luottokortit. Meillä käy myös Museokortti ja Helsinki card.

Tapahtuma-tyypit

 

OTHER MUSEUMS NEARBY