Loppiainen Suomen Rautatiemuseossa
Finnish Railway Museum, Hyvinkää
- 6.1.2026 (10.00 - 18.00)
Rautatiemuseon perinteistä loppiaistapahtumaa vietetään tällä kertaa diesel-teemalla. Luvassa on opastuksia ja esittelyitä.

Vuosi 2026 alkaa Rautatiemuseossa loppiaistapahtumalla, jonka päätähtenä on dieselveturi numero 2026 (Dv16 nro 2026 ”Vemppu”). Lisäksi esittelyssä on dieselveturi Dr12 nro 2241 ”Huru”.
Ohjelmassa on yleisöopastuksia, joissa keskitytään aikakauteen, jolloin dieselkalusto kulki Suomen radoilla höyryvetureiden rinnalla. Yleisöopastukset lähtevät museon aulasta klo 11.00, 13.00 ja 15.00. Opastuksen kesto on noin puoli tuntia ja mukaan mahtuu noin 25 osallistujaa. Ei ennakkoilmoittautumisia.
Loppiaistapahtumassa pääsee tutustumaan kahteen näyttelyssämme olevaan dieselveturiin. Dieselveturit Dr12 nro 2241 ”Huru” ja Dv16 nro 2026 ”Vemppu” ovat esittelyssä klo 12-16.
Vetureihin pääsee kerrallaan vain rajoitettu määrä asiakkaita museon henkilökunnan johdolla. Vierailua suunnitellessa kannattaa huomioida, että museojunat eivät vastaa nykyajan esteettömyysvaatimuksia. Lisäksi niiden tilat ovat ahtaita ja pinnoilla voi olla rasvaa ja öljyä. Tämä kannattaa huomioida pukeutumisessa.
Dieseltunnelmiin pääsee myös Perinnejuna Valtterin kolmannen luokan vaunussa, jossa voi katsella kuvakoostetta dieselvetureista klo 10-16.
Loppiaistapahtumaan voi osallistua museon normaaleilla pääsymaksuilla (14/8/5/0 €). Myös Museokortti käy. Muutokset ohjelmaan ovat mahdollisia.
Museum exhibitions
Museum events
Osana kulttuurikierrosta
Museum contact details
Finnish Railway Museum
Hyvinkäänkatu 9, 05800 Hyvinkää
040 862 5241
Yhteydet julkisilla
Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa
Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa
Päämäärä:
Finnish Railway Museum, Hyvinkäänkatu 9, 05800 Hyvinkää
Lähtöpiste:
Admission fees
14/8/5/0 €
Payment methods
Yleisimmät pankki- ja luottokortit
Smartum
Edenred Virike-etu
(Etu-, ilmais- ja alennuskortit sekä Museokortti eivät ole voimassa Rautatiemuseopäivänä.)


