Utställning
 Inträde med Museikortet
 

Anu Tuominen: Aurinkokuivattuja porkkanoita

Hotell- och restaurangmuseet, Helsinki

  • 31.1.2025–6.4.2025

 
Anu Tuomisen teos Aurinkokuivattuja porkkanoita

Anu Tuomisen värikkäät ja leikkisät teokset ovat valloittaneet Makuasioita-näyttelyn. Näyttely tarjoaa löytämisen, oivaltamisen ja ihmettelyn iloa.

Aurinkokuivattuja porkkanoita on näyttely näyttelyssä: teokset ovat esillä Makuasioita-näyttelyn vitriineissä ja interiööreissä. Taiteen ja kulttuurihistoriallisen museosisällön välille Tuomisen teokset luovat yllättäviä kohtaamisia ja mehukkaitakin yhteentörmäyksiä. Kävijälle näyttely tarjoaa löytämisen, oivaltamisen ja ihmettelyn iloa. Mitä ajatuksia herättävät leirinuotiolle piiloutuneet metsäneläimet tai baaritiskin oluttölkeistä karkaavat mehiläiset?

Tuominen käyttää teoksissaan kierrätysmateriaaleja ja käsityötekniikoita. Teoksille tyypillistä on kirpputorien arkisten esineiden oivaltava hyödyntäminen ja huumori. Tuominen tunnustautuu intohimoiseksi kerääjäksi, jonka käsittelyssä arkinen käyttöesine saa uuden elämän ja merkityksen.

Berätta för dina vänner!

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • WhatsApp

Museets kontaktuppgifter

Hotell- och restaurangmuseet
Kaapelitehdas, Kaapeliaukio 3, 00180 Helsinki

044 747 4110

Museets hemsida

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Hotell- och restaurangmuseet, Kaapelitehdas, Kaapeliaukio 3, 00180 Helsinki


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Inträdesavgifter

Inträde med Museikortet
Inträde med Museikortet

16/6/0 €

Betalningssätt

käteinen, yleisimmät pankki- ja luottokortit, Smartum

öppet

Må  Stängd
Ti 11:00-19:00
On 11:00-19:00
Tu 11:00-19:00
Fr 11:00-19:00
Lö 11:00-18:00
Sö 11:00-18:00

Näyttelyn tekstit kielillä

 

Museer Nära Målet