Offer: Get the Museum Card with monthly payment – get one bonus month free!
Buy now
 
Event
 

Ilta museossa: Dinosaurukset

Maaliskuun illassa tutustutaan muinaisten dinosaurusten elämään ja paleotaiteen kehitykseen.

 

Tule viettämään iltaa Luonnontieteelliseen museoon! Ilta museossa -tapahtuman aikana voit osallistua ohjelmaan tai vierailla museon näyttelyissä omaan tahtiisi.

Ilta on suunnattu kaikenikäisille kävijöille ja osallistumaan pääsee normaalin sisäänpääsymaksun hinnalla. Museo on avoinna klo 20 asti.

Torstaina 26.3. tutustutaan muinaisten dinosaurusten elämään ja paleotaiteen kehitykseen.

Miniluentoja: Fossiileista kuviksi – miten paleotaide syntyy?

Vanhoissa piirroksissa dinosaurukset näyttävät lähinnä suurilta, veltoilta liskoilta. Eli käsitys dinosaurusten ulkonäöstä oli hyvin erilainen kuin nykyään. Paleotaide on dinosaurusten ja muiden esihistoriallisten eliöiden kuvittamista sellaisina, kuin ne olisivat nykytieteen mukaan oikeasti voineet olla. Millaista etsivätyötä paleotaiteen tekeminen vaatii?

Luennoitsijana paleotaiteilijat Maija Karala ja Ville Sinkkonen.

Luennot alkavat klo 17.30 ja 18.30.
Työpaja (2. krs)

Tietoiskuja dinoista
Lapsille suunnattuja tietoiskuja. Kesto noin 10 min.
Klo 17, 17.30, 18, 18.30 ja 19.
Elämän historia (3. krs)

Piirrä dinosaurus
Piirustusta kaikenikäisille.
Elämän historia (3. krs)

Tulossa torstaina 23.4. Ilta museossa: Linnut

Share this with your friends!

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • WhatsApp

Museum contact details

Finnish Museum of Natural History, Natural History Museum
Pohjoinen Rautatiekatu 13, 00100 Helsinki

+358 (0)2941 28800

Museum website

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Finnish Museum of Natural History, Natural History Museum, Pohjoinen Rautatiekatu 13, 00100 Helsinki


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Admission fees


Admission with Museum Card

21/14/7/0 €

Payment methods

Maksutavaksi käyvät käteinen, pankkikortti, Visa, MasterCard, SmartumPay, Epassi mobiilisovellus, Edenred maksukortit ja mobiilisovellus sekä Museokortti. Museokortin voi myös uusia tai ostaa museon kassalta. Ryhmät voivat maksaa pääsymaksut myös laskulla. Lasku täytetään paikan päällä. Laskutusta varten tulee varata mukaan laskutusyhteystiedot, mukaan lukien y-tunnus, mikäli lasku osoitetaan rekisteröityneelle yhdistykselle tai yritykselle. Laskutuslisä on 5 €

 

OTHER MUSEUMS NEARBY