Daniel Buren: På promenad i sicksack
EMMA - Esbo Moderna konsmuseet i Esbo, Espoo
- 2.3.2022–17.7.2022
Den franska konstnären Daniel Buren (f. 1938) är känd som en radikal förnyare av bildkonsten. På EMMA har Daniel Buren skapat ett enormt, nytt verk som består av otaliga vikbara skärmar.
cour d’honneur du Palais Royal, Paris, 1985–1986. Detail.
Konstnären bjuder in utställningsbesökarna på en promenad genom den sicksackande labyrint som skärmarna bildar. I detta in situ-verk representerar skärmarna den flyktighet och omformbarhet som är typisk för Burens konst.
Daniel Buren är en gigant inom samtidskonsten, och under sin karriär som överspänner mer än 60 år har han hållit mer än 3000 utställningar som satts upp i olika utrymmen och på olika platser runt om i världen. Buren är särskilt känd för de 8,7 cm breda vertikala ränderna han använder som visuellt redskap. Med hjälp av dem avslöjar han nya drag i bekanta rum.
Utställningen breder också ut sig utanför museet genom olika konstaktioner och evenemang. En vecka innan utställningen öppnade fylldes vinterlandskapet i Finlands huvudstad med omnejd av affischer i olika färger, med de för Daniel Buren typiska vertikala ränderna. Affischerna visades på mer än 300 av företaget JCDecaux reklamskyltar. De 8,7 cm breda vertikala ränderna är Burens visuella redskap, som han använder för att avslöja nya drag i bekanta rum.
I maj intas Tapioplatsen av verket Hopvecklad/utbredd (Ployer/Déployer) som består av 105 randiga flaggor, och utanför Notudden i Esbo ses regattan Segel/målarduk – målarduk/segel (Voile/Toile – Toile/Voile), som seglas med optimistjollar med randiga segel och ordnas i samarbete med Espoon Pursiseura EPS rf.
Ränder syns också inne på museet då kundtjänstpersonalen klär sig i randiga västar och blir en levande del av utställningen i verket Heteroklitisk essä: Västar, platsspecifikt verk (Essai hétéroclite: Les Gilets, travail situé). Personalen bär randiga västar under hela den tid utställningen visas.
Utställningen har kuraterats av EMMAs intendent Arja Miller i samarbete med danska Creator Projects chef Simon Friese.
Berätta för dina vänner!
Museets utställningar
- Daniel Buren: På promenad i sicksack
- Keramiken i förnyelse
- Jeannette Ehlers: Black Bullets
- Chiharu Shiota: Gränsöverskridande
- På spaning efter nutiden
- Maija Blåfield: The Fantastic
- Dora Budor: The Preserving Machine
- Tapio Wirkkala – Form
- Bryk & Wirkkala -visningslager
- Beröring: Saastamoinenstiftelsens samlingsutställning
- Collection Kakkonen
Museets evenemang
- Gratis fredagskväll
- Njut av musik i utställningssalarna
- Ilmaisillan yleisöopastus: Daniel Buren
- Yleisöopastus: Chiharu Shiota – Äärirajoilla
- Ilmaisillan yleisöopastus: Daniel Buren
- Yleisöopastus: Särkyvää – Keramiikka uuden äärellä
- Ilmaisillan yleisöopastus: Särkyvää – Keramiikka uuden äärellä
- Yleisöopastus: Chiharu Shiota – Äärirajoilla
- Ilmaisillan yleisöopastus: Chiharu Shiota – Äärirajoilla
- Yleisöopastus: Daniel Buren
Kulturrundturer
Museets kontaktuppgifter
EMMA - Esbo Moderna konsmuseet i Esbo
Ahertajantie 5, 02100 Espoo
043 827 0941
Yhteydet julkisilla
Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa
Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa
Päämäärä:
EMMA - Esbo Moderna konsmuseet i Esbo, Ahertajantie 5, 02100 Espoo
Lähtöpiste:
Inträdesavgifter
12/0 €
Betalningssätt
Näyttelykeskus WeeGeellä voi maksaa käteisellä ja pankki- tai luottokortilla (Visa, Visa Electron, Mastercard, Mastercard Maestro). Lisäksi maksuvälineinä käyvät Smartumin maksukortti, SmartumPay, Edenred-kortti, Edenredin mobiilimaksu, ePassi ja Eazybreak.
öppet
Må | Stängd |
Ti | 11:00-17:00 |
On | 11:00-19:00 |
Tu | 11:00-19:00 |
Fr | 11:00-19:00 |
Lö | 11:00-17:00 |
Sö | 11:00-17:00 |