Utställning
 Inträde med Museikortet
 

Eeva Peura: Birds, Wolves, Violets

Orimattila konstmuseum, Orimattila

  • 29.1.2021–28.3.2021

Eeva Peuran maalauksissa näkyvä maailma ja maagiset asiat yhdistyvät unenomaisiksi tarinoiksi.

 

Eeva Peuran yksityisnäyttely Birds, Wolves, Violets koostuu öljyvärimaalauksista, paperiteoksista ja vitriinissä esillä olevista luonnoskirjoista ja muistiinpanoista. Osa näyttelyn maalauksista on ripustettu vuoropuheluun museon pysyvän kokoelman kanssa rinnastaen erilaiset aikakaudet, taiteilijat ja tarinat toisiinsa. Taidehistoria, kirjallisuus ja sanat ovat tärkeitä innoittajia Eeva Peuran teoksissa.

Eeva Peura (s. 1982 Orimattila) rakentaa teoksiinsa erilaisia maailmoja ja tarinoita. Hänen maalausjälkensä on rikasta ja vaihtelevaa ja teoksissa nähdään reliefimäisiä pintoja sekä tarkasti maalattuja yksityiskohtia. Maalauksissa on ihmisjoukkoja, puiden monimutkaisia oksistoja, mustekaloja ja susia, kuun valoa ja yössä kukkaan puhkeavia liljoja. Maalausten aiheet ovat usein tummia, mutta niissä on myös lempeyttä ja avoimuutta elämän monimutkaisuudelle.

Eeva Peura on valmistunut Kuvataiteen maisteriksi Taideyliopiston Kuvataideakatemiasta vuonna 2011. Hänen teoksiaan on mm. Suomen valtion, Saastamoisen säätiön ja Helsingin taidemuseon kokoelmissa. Vuonna 2019 Eeva Peuralle myönnettiin Suomen Taideyhdistyksen William Thuring -nimikkopalkinto.

Berätta för dina vänner!

Museets utställningar

Museets kontaktuppgifter

Orimattila konstmuseum
Lahdentie 65, 16300 Orimattila

044 781 3567

Museets hemsida

Inträdesavgifter

Inträde med Museikortet
Inträde med Museikortet

7/4/0 €

Betalningssätt

Käteinen

öppet

Må  Stängd
Ti 12:00-16:00
On 12:00-19:00
Tu 12:00-16:00
Fr 12:00-16:00
Lö 11:00-15:00
Sö 11:00-15:00

Tillgänglighet [kriterier]

Tjänster

Näyttelyn tekstit kielillä