Koronaepidemian vaikutukset Museokortin käyttöön — Vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin
 
Näyttely
 Sisäänpääsy museokortilla
 

Rikoksia ja ryijyjä

Kymenlaakson museo, Kotka

  • 11.12.2020–28.2.2021

Niina Mantsisen graffitiryijyjä

 

Niina Mantsinen (s. 1986) on Pohjois-Karjalasta kotoisin oleva tekstiilitaiteilija, jonka teosten lähtökohtina ovat graffitit, katutaide ja perinteiset ryijyt. Mantsinen yhdistää ryijyissään graffitin urbaanin ja laittoman puolen tekstiilin kotoisuuteen, lämpöön ja perinteisyyteen. Tämä jännite tekee teoksista kiinnostavia.

Vaikka graffitien ja ryijyjen välillä on paljon yhteistä, ne tulevat näennäisesti eri maailmoista. Graffitit maalataan koville pinnoille, kun taas ryijyt ovat pehmoisia. Siinä missä spraykannu on teknisesti äärimmäisen nopea tapa siirtää väriä pintaan, ryijyt ovat kaikkea muuta kuin nopeita tehdä.

Mantsinen kutoo myös kangaspuilla, mutta graffitiryijyt hän tekee tuftaamalla. Kyseessä on tekniikka, jossa villalangat pujotetaan kynän tapaisella työkalulla pisto kerrallaan kehikkoon pingotetun pohjakankaan läpi. Mantsinen on päivittänyt perinteisen tekniikan modernimmaksi hankkimalla käyttöönsä paineilmalla toimivan koneen, jolla lankoja saa kiinnitettyä selvästi aiempaa nopeammin.

Kerro tästä myös ystävillesi!

Museon yhteystiedot

Kymenlaakson museo
Merikeskus Vellamo, Tornatorintie 99 , 48100 Kotka

Info 040 350 0497

Museon kotisivut

Pääsymaksut

Sisäänpääsy museokortilla
Sisäänpääsy museokortilla

12/6/0 €

Maksutavat

Käteinen, yleisimmät pankki- ja luottokortit, Museokortti, Smartum Liikunta- ja kulttuurisetelit, Tyky+ sekä VIRIKESETELI® ja TICKET VIRIKE®.

Aukioloajat

Ma Suljettu
Ti 10:00-17:00
Ke 10:00-17:00
To 10:00-17:00
Pe 10:00-17:00
La 10:00-17:00
Su 10:00-17:00

Museon kävijämäärä rajataan toistaiseksi 10 henkilöön kerrallaan.

Näyttelyn tekstit kielillä