Talviriistaa
The Hunting Museum of Finland, Riihimäki
- 24.1.2023–16.4.2023
Keskitalven jahtimuotoja ennen ja nyt
Metsästyskausi sijoittuu monien mielikuvissa yksinomaan syksyyn. Talvi on kuitenkin pitkälle kevätkuukausille asti aktiivista pyyntiaikaa monille metsästäjille. Talviaikaan on menneinä vuosisatoina harjoitettu hirvien ja peurojen ajopyyntiä, ketun ja muiden turkiseläinten ansapyyntiä, kanalintuja on pyydetty rihmojen ja pyssyjen lisäksi jopa haavilla ja kevättalvella on hiihdelty herättämään karhua pesästään.
Perinteisten saaliskohteiden rinnalle kautta jatkamaan on tullut viime vuosikymmeninä uusia lajeja tai niiden kannat ovat voimistuneet niin, että metsästys on entistä laajempaa. Vaihtelevien sääolojen vuoksi talvisen metsästyksen luonne on hyvin erilaista, riippuen missä päin Suomea metsästetään.
Metsästysmuseon Talviriistaa -näyttely avaa oven metsästäjän talveen ennen ja nyt. Näyttely koostuu museon omista esine- ja kuvakokoelmista sekä arkisto- ja kirjastolähteistä.
Share this with your friends!
Museum contact details
The Hunting Museum of Finland
Tehtaankatu 23 A, 11910 Riihimäki
(019) 722 294
Yhteydet julkisilla
Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa
Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa
Päämäärä:
The Hunting Museum of Finland, Tehtaankatu 23 A, 11910 Riihimäki
Lähtöpiste:
Admission fees
8/5/4/0 €
Payment methods
Käteinen, yleisimmät pankki- ja luottokortit. Smartum, Edenred.
Opening hours
Mon | Closed |
Tue | 10:00-16:00 |
Wed | 10:00-16:00 |
Thu | 10:00-16:00 |
Fri | 10:00-16:00 |
Sat | 10:00-16:00 |
Sun | 10:00-16:00 |